Trwa ładowanie...

Odżywki dla dzieci cierpiących na choroby rzadkie

Nowa ustawa refundacyjna ma zmienić sposób refundowania preparatów dla dzieci cierpiących na choroby rzadkie. Rodzice obawiają się, że będą musieli do nich dopłacać, lecz resort zdrowia zapewnia, że odżywki wymagane w diecie eliminacyjnej będą dostępne za odpłatnością ryczałtową.

spis treści

1. Zmiany w refundacji odżywek stosowanych w chorobach rzadkich

Obecnie refundowane są wszystkie preparaty dla dzieci cierpiących na choroby rzadkie, na przykład dla dzieci chorych na fenyloketonurię i tym samym wymagających specjalnej diety. Zmiana w ustawie ma polegać na wprowadzeniu grupy limitowej. Oznacza to, że produkty te będą refundowane jedynie do wysokości ceny najtańszej odżywki. Zgodnie z założeniami ustawy, do grupy limitowej kwalifikują się środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które spełniają dwa kryteria: mają te same wskazania i przeznaczenie oraz podobną skuteczność. Limit dopłat będzie więc ustalony dla preparatów o tym samym składzie, wskazaniu i przeznaczeniu. Osobne limity będą ustalone dla diet eliminacyjnych dla dzieci w różnym wieku i dla osób dorosłych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Korzyści ze zmiany refundacji odżywek

Resort zdrowia spodziewa się, iż zmiana w refundacji pociągnie za sobą wejście na rynek nowych producentów odżywek, a tym samym zwiększenie konkurencji. W konsekwencji ceny wszystkich preparatów zostaną obniżone, NFZ zaoszczędzi, a pacjent będzie miał większy wybór produktów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza