Trwa ładowanie...

Odżywki dla dzieci cierpiących na choroby rzadkie

Nowa ustawa refundacyjna ma zmienić sposób refundowania preparatów dla dzieci cierpiących na choroby rzadkie. Rodzice obawiają się, że będą musieli do nich dopłacać, lecz resort zdrowia zapewnia, że odżywki wymagane w diecie eliminacyjnej będą dostępne za odpłatnością ryczałtową.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Zmiany w refundacji odżywek stosowanych w chorobach rzadkich

Obecnie refundowane są wszystkie preparaty dla dzieci cierpiących na choroby rzadkie, na przykład dla dzieci chorych na fenyloketonurię i tym samym wymagających specjalnej diety. Zmiana w ustawie ma polegać na wprowadzeniu grupy limitowej. Oznacza to, że produkty te będą refundowane jedynie do wysokości ceny najtańszej odżywki. Zgodnie z założeniami ustawy, do grupy limitowej kwalifikują się środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które spełniają dwa kryteria: mają te same wskazania i przeznaczenie oraz podobną skuteczność. Limit dopłat będzie więc ustalony dla preparatów o tym samym składzie, wskazaniu i przeznaczeniu. Osobne limity będą ustalone dla diet eliminacyjnych dla dzieci w różnym wieku i dla osób dorosłych.

2. Korzyści ze zmiany refundacji odżywek

Resort zdrowia spodziewa się, iż zmiana w refundacji pociągnie za sobą wejście na rynek nowych producentów odżywek, a tym samym zwiększenie konkurencji. W konsekwencji ceny wszystkich preparatów zostaną obniżone, NFZ zaoszczędzi, a pacjent będzie miał większy wybór produktów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.