Trwa ładowanie...

Polacy ruszyli do aptek. MZ: Od stycznia nie będzie refundacji na te leki

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z końcem 2022 dwa leki dla chorych na cukrzycę przestaną być refundowane. Chodzi o roztwory insuliny we wstrzykiwaczu, które obniżają poziom glukozy we krwi. To duże utrudnienie dla polskich pacjentów, ponieważ w naszym kraju z cukrzycą zmaga się ponad 3 mln osób.

spis treści

1. Te leki nie będą refundowane

Portal gdziepolek.pl informuje, że 31 grudnia 2022 r. kończy się ważność decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu dwóch leków:

  • Tresiba Penfill U100 5 x 3ml ( Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j/ml, 5 wkł.po 3 ml (Penfill), GTIN: 05909991107833),
  • Tresiba FlexTouch U200 3 x 3ml (Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 200 j/ml, 3 wstrzykiwacze po 3 ml (FlexTouch), GTIN: 05909991107864).

Wymienione preparaty są roztworami insuliny do wstrzykiwania, przeznaczone do leczenia cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci od 1. roku życia. Leki obniżają stężenie glukozy we krwi i zawierają insulinę bazową degludec o długim czasie działania.

2. Od nowego roku wzrost cen

"Otrzymaliśmy informację od firmy Novo Nordisk, że Tresiba Penfill U100 5 x 3ml oraz Tresiba FlexTouch U200 3 x 3ml będą refundowane do 31 grudnia 2022 r. Obecnie nie wiemy, kiedy lek wróci na listę refundacyjną. W przypadku pytań odnośnie przebiegu terapii pacjenci powinni kontaktować się ze swoim lekarzem" - komunikuje portal gdziepolek.

Informację potwierdziło także Ministerstwo Zdrowia.

"Firma Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. podjęła decyzję o nie kontynuowaniu refundacji w/w produktów od 1 stycznia 2023 r. na warunkach wymaganych przepisami ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 463, z późn. zm.)" - czytamy w informacji przekazanej przez MZ.

Lek Tresiba Penfill U100 5 x 3ml jest obecnie bezpłatny dla kobiet w ciąży i dla seniorów, a przy odpłatności 30 proc. jego cena wynosi 99,09 zł, natomiast cena bez refundacji to 206,17 zł.

Z kolei lek Tresiba FlexTouch U200 3 x 3ml bez refundacji kosztuje 245,42 zł, po zniżce - 116,93 zł. On również jest bezpłatny dla kobiet w ciąży i seniorów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie można wykluczyć, iż preparaty ponownie zostaną objęte refundacją.

"Minister Zdrowia informuje, że decyzja o braku kontynuowania refundacji jest autonomiczną decyzją Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o., a produkt Tresiba będzie mógł być ponownie objęty refundacją, o ile firma złoży odpowiedni wniosek, spełniający warunki, opisane w ustawie o refundacji" - pisze w komunikacie MZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza