Trwa ładowanie...

Oglądanie telewizji a zakrzepica. Badacze ustalili, kiedy wzrasta ryzyko wystąpienia groźnej choroby

Od dawna wiadomo, że oglądanie telewizji nie jest zdrowym nawykiem. Teraz badaczom udało się ustalić, w jaki sposób ta forma spedza wolnego czasu zwiększa ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

spis treści

1. Nowe wyniki badań

W "European Journal of Preventive Cardiology" ukazał się wynik badania bazującego na ankietach zebranych od 131 421 osób dorosłych w wieku 40 lat i starszych bez historii żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub chorych na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową. W okresie od 5 do 20 lat 964 uczestników zachorowało na zatorowość płucną lub zakrzepicę żył głębokich.

Zobacz film: "Co to jest zakrzepica?"

Ankietowani udzielili odpowiedzi na pytanie o częstotliwość oglądania telewizji. Na podstawie analizy odpowiedzi badacze ustalili, że ci, którzy oglądali telewizję średnio przez co najmniej 4 godziny dziennie, byli narażeni na wyższe o 35 proc. ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej niż ci, którzy siadali przed telewizorem średnio na 2,5 godziny dziennie.

2. Oglądanie telewizji szkodliwe nawet mimo zdrowego trybu życia

Badacze podkreślają, że to nie dowodzi, że oglądanie telewizji grozi zakrzepicą czy zatorem płucnym. Jednak zaobserwowany związek pomiędzy długotrwałym oglądaniem telewizji a chorobą żył pojawił się u ankietowanych niezależnie od ich wieku, wskaźnika masy ciała (BMI), a nawet stopnia aktywności fizycznej.

- Wyniki naszych badań sugerują, że aktywność fizyczna nie eliminuje zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepów krwi związanych z długotrwałym oglądaniem telewizji – powiedział jeden z badaczy, dr Setor Kunutsor z University of Bristol w Wielkiej Brytanii.

Jak zatem spędzaniu czasu na kanapie przed telewizorem przyczynia się do zwiększenia ryzyka groźnej choroby?

- Kiedy siedzisz w ciasnej pozycji przez długi czas, krew gromadzi się w kończynach, a nie krąży, a to może powodować zakrzepy krwi – tłumaczył dr Kunutsor.

3. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

To pojęcie, które obejmuje zakrzepicę żył głębokich i zator tętnicy płucnej. Zakrzepica zyskała już miano choroby cywilizacyjnej i jest trzecią pod względem częstości występowania chorobą związaną z układem krążenia.

Poza wiekiem, nadwagą i otyłością, także palenie papierosów należy do czynników ryzyka zakrzepicy
Poza wiekiem, nadwagą i otyłością, także palenie papierosów należy do czynników ryzyka zakrzepicy (Getty Images)

Najczęściej dotyka żył podudzia (ale może też pojawiać się w obrębie żył uda czy miednicy, a nawet żył wątroby). W przebiegu choroby powstaje zakrzep, który ogranicza lub całkowicie blokuje światło żyły. W ten sposób krew nie może swobodnie płynąć.

Gdy natomiast skrzep oderwie się od ściany żyły i przedostanie wraz z krwią do innych narządów, może dojść do niedotlenienia i niedokrwienia. W przypadku serca i płuc taka sytuacja może doprowadzić do zgonu.

Dlatego istotne jest, by nie bagatelizować jej objawów – nawet gdy są subtelne i mało charakterystyczne.

  • obrzęk, ból nóg, zmiana koloru skóry – to jeden z pierwszych objawów choroby. Skóra może stawać się lekko sina, a ból ustępować, gdy chory podnosi nogi do góry,
  • ból i ucisk w klatce piersiowej – może wskazywać na zatorowość płucną, która jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia,
  • zadyszka – to mało charakterystyczny objaw choroby – jeśli trudności ze złapaniem oddechu występują często, może to również wskazywać na zatorowość płucną,
  • gorączka – często zgłaszana przez pacjentów zarówno z zatorowością płucną, jak i z zakrzepicą żył głębokich.

Do czynników ryzyka należy m.in. wiek powyżej 40. roku życia, unieruchomienie ciała (zwłaszcza nóg) np. w wyniku ciężkiej choroby czy złamań kości, ciąża i połóg czy wreszcie stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Lekarze zwracają uwagę, że niektóre czynniki ryzyka zachorowania na zakrzepicę można zmniejszyć – m.in. dbając o aktywność fizyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza