Trwa ładowanie...

Oglądanie telewizji a zakrzepica. Badacze ustalili, kiedy wzrasta ryzyko wystąpienia groźnej choroby

Avatar placeholder
25.01.2022 13:06
Oglądanie telewizji a zakrzepica. Badacze ustalili, kiedy wzrasta ryzyko wystąpienia groźnej choroby
Oglądanie telewizji a zakrzepica. Badacze ustalili, kiedy wzrasta ryzyko wystąpienia groźnej choroby (Getty Images)

Od dawna wiadomo, że oglądanie telewizji nie jest zdrowym nawykiem. Teraz badaczom udało się ustalić, w jaki sposób ta forma spedza wolnego czasu zwiększa ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

spis treści

1. Nowe wyniki badań

W "European Journal of Preventive Cardiology" ukazał się wynik badania bazującego na ankietach zebranych od 131 421 osób dorosłych w wieku 40 lat i starszych bez historii żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub chorych na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową. W okresie od 5 do 20 lat 964 uczestników zachorowało na zatorowość płucną lub zakrzepicę żył głębokich.

Ankietowani udzielili odpowiedzi na pytanie o częstotliwość oglądania telewizji. Na podstawie analizy odpowiedzi badacze ustalili, że ci, którzy oglądali telewizję średnio przez co najmniej 4 godziny dziennie, byli narażeni na wyższe o 35 proc. ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej niż ci, którzy siadali przed telewizorem średnio na 2,5 godziny dziennie.

2. Oglądanie telewizji szkodliwe nawet mimo zdrowego trybu życia

Zobacz film: "Co to jest zakrzepica?"

Badacze podkreślają, że to nie dowodzi, że oglądanie telewizji grozi zakrzepicą czy zatorem płucnym. Jednak zaobserwowany związek pomiędzy długotrwałym oglądaniem telewizji a chorobą żył pojawił się u ankietowanych niezależnie od ich wieku, wskaźnika masy ciała (BMI), a nawet stopnia aktywności fizycznej.

- Wyniki naszych badań sugerują, że aktywność fizyczna nie eliminuje zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepów krwi związanych z długotrwałym oglądaniem telewizji – powiedział jeden z badaczy, dr Setor Kunutsor z University of Bristol w Wielkiej Brytanii.

Jak zatem spędzaniu czasu na kanapie przed telewizorem przyczynia się do zwiększenia ryzyka groźnej choroby?

- Kiedy siedzisz w ciasnej pozycji przez długi czas, krew gromadzi się w kończynach, a nie krąży, a to może powodować zakrzepy krwi – tłumaczył dr Kunutsor.

3. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

To pojęcie, które obejmuje zakrzepicę żył głębokich i zator tętnicy płucnej. Zakrzepica zyskała już miano choroby cywilizacyjnej i jest trzecią pod względem częstości występowania chorobą związaną z układem krążenia.

Poza wiekiem, nadwagą i otyłością, także palenie papierosów należy do czynników ryzyka zakrzepicy
Poza wiekiem, nadwagą i otyłością, także palenie papierosów należy do czynników ryzyka zakrzepicy (Getty Images)

Najczęściej dotyka żył podudzia (ale może też pojawiać się w obrębie żył uda czy miednicy, a nawet żył wątroby). W przebiegu choroby powstaje zakrzep, który ogranicza lub całkowicie blokuje światło żyły. W ten sposób krew nie może swobodnie płynąć.

Gdy natomiast skrzep oderwie się od ściany żyły i przedostanie wraz z krwią do innych narządów, może dojść do niedotlenienia i niedokrwienia. W przypadku serca i płuc taka sytuacja może doprowadzić do zgonu.

Dlatego istotne jest, by nie bagatelizować jej objawów – nawet gdy są subtelne i mało charakterystyczne.

  • obrzęk, ból nóg, zmiana koloru skóry – to jeden z pierwszych objawów choroby. Skóra może stawać się lekko sina, a ból ustępować, gdy chory podnosi nogi do góry,
  • ból i ucisk w klatce piersiowej – może wskazywać na zatorowość płucną, która jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia,
  • zadyszka – to mało charakterystyczny objaw choroby – jeśli trudności ze złapaniem oddechu występują często, może to również wskazywać na zatorowość płucną,
  • gorączka – często zgłaszana przez pacjentów zarówno z zatorowością płucną, jak i z zakrzepicą żył głębokich.

Do czynników ryzyka należy m.in. wiek powyżej 40. roku życia, unieruchomienie ciała (zwłaszcza nóg) np. w wyniku ciężkiej choroby czy złamań kości, ciąża i połóg czy wreszcie stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Lekarze zwracają uwagę, że niektóre czynniki ryzyka zachorowania na zakrzepicę można zmniejszyć – m.in. dbając o aktywność fizyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze