Trwa ładowanie...

Opioidy jedynie ograniczają ból pleców i narażają pacjentów na skutki uboczne

Avatar placeholder
26.10.2016 10:05
Opioidy jedynie ograniczają ból pleców i narażają pacjentów na skutki uboczne
Opioidy jedynie ograniczają ból pleców i narażają pacjentów na skutki uboczne

Miliony ludzi korzysta z opioidów w przypadku przewlekłego bólu pleców, ale wiele z nich uzyskuje ograniczoną ulgę, ponadto musi martwić się skutkami ubocznymi i obciążeniami związanymi z tymi lekami - sugerują badania przedstawione na corocznym spotkaniu „Anasthesiology 2016”.

Ponad 27 proc. Polaków skarży się na przewlekły ból, a większość z nich (37 proc.) ma problemy z krzyżem. U pacjentów z tą przypadłością często stosowane są  opioidy. Niestety, te leki są uzależniające i mogą powodować działania niepożądane, od senności po problemy z oddychaniem.

Popularne leki na ból krzyża mogą powodować uzależnienie
Popularne leki na ból krzyża mogą powodować uzależnienie (Shutterstock)

1. Problematyczne opioidy

"Pacjenci są coraz bardziej świadomi, że opioidy są problematyczne, ale nie wiem, czy istnieją alternatywne metody leczenia. Niektórzy pacjenci mogą korzystać z opioidów przez kilka dni po urazie, kiedy ból jest wyjątkowo silny, ale później lekarze muszą odzwyczaić ich od tych środków i zamiast tego stosować terapię wieloskładnikową" - powiedział Asokumar Buvanendran, główny autor badania, dyrektor Katedry Anestezjologii Ortopedycznej na Uniwersytecie w Chicago oraz wiceprzewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Anestezjologów.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Zobacz także

W badaniu wzięło udział 2,030 osób z bólami krzyża. Prawie połowa z nich (941) nadal stosowała opioidy. Na pytanie, jak skuteczne są opioidy w łagodzeniu bólu, tylko 13 proc. odpowiedziało, że "bardzo dobre".

Najczęstszą odpowiedzią - podaną przez 44 proc. - było "częściowy sukces", a 31 proc. odpowiedziało "umiarkowany sukces". Zaś 20 proc. osób stwierdziło, że terapia się nie udała.

75 proc. stwierdziło, że doświadczyło skutków ubocznych, w tym zaparć (65 proc.), senności (37 proc.), problemów z funkcjami poznawczymi (32 proc.) i uzależnienia (29 proc.).

Respondenci byli również zaniepokojeni piętnem społecznym **związanym z przyjmowaniem opioidów**. 41 proc. badanych mówi, że czuli się oceniani z powodu przyjmowania tych leków. Podczas gdy 68 proc. pacjentów było również leczonych lekami antydepresyjnymi, tylko 19 proc. uważało, że ten fakt odcisnął na nich jakieś piętno.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

2. Inne sposoby leczenia przewlekłego bólu

Jedna z firm farmaceutycznych niedawno zgodziła się ujawnić w swoich materiałach promocyjnych, które za  środków przeciwbólowych mogą spowodować przeprowadzić poważne ryzyko uzależnienia. Uznała ona, że takie działanie opioidów nie jest potwierdzone.

Naukowcy zauważyli również brak solidnych badań dotyczących skuteczności opioidów w leczeniu bólu pleców, który trwa dłużej niż 12 tygodni.

„Pacjentami z przewlekłym bólem krzyża, trwającym ponad trzy miesiące, powinien zająć się specjalista, który wykorzystuje podejście łączące w sobie szereg zabiegów, które mogą być bardziej korzystne” - powiedział dr Buvanendran.

Zabiegi te obejmują fizykoterapię, usztywnienie, interwencyjne, takie jak bloki nerwowe, techniki ablacji nerwów lub wszczepialne urządzenia, inne leki, takie jak środki przeciwzapalne oraz alternatywne metody leczenia, na przykład  masaż” - powiedział.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze