Trwa ładowanie...

Osoby tracące zęby mają większe ryzyko przedwczesnej śmierci

Straciłeś więcej niż pięć zębów przed 65 rokiem życia? Jeśli tak, masz większe ryzyko przedwczesnej śmierci. Eksperci ustalili, że utrata zębów może być symptomem problemów zdrowotnych zagrażających zdrowiu. Osoby, które straciły pięć lub więcej zębów zanim osiągnęli wiek 65 lat, w którym utrata zębów jest dużo powszechniejsza, objęte są zwiększonym ryzykiem wcześniejszej śmierci.

Naukowcy z Oral Health Foundation twierdzą, że poważne problemy zdrowotne i fizyczny stres często objawia się wcześnie w naszej jamie ustnej, zanim jego symptomy będą widoczne w innych miejscach ciała. Badanie wykazuje bezpośredni związek pomiędzy utratą uzębienia a poważnymi schorzeniami, takimi jak choroby układu krwionośnego, cukrzycą lub osteoporozą.

Osoby, które w wieku 74 lat mają pełne uzębienie, mają większe szanse na dożycie 100 lat. Badanie opublikowano w czasopiśmie "Periodontology 2000". Powodem tego jest fakt, że bakterie zamieszkujące naszą jamę ustną mogą przedostać się do krwiobiegu i głównych arterii, powodując potencjalny zator.

Dr Nigel Carter z Oral Health Foundation powiedział, że "jest wiele powodów, dla których możemy stracić zęby, na przykład uraz fizyczny, palenie papierosów lub brak odpowiedniej, systematycznej higieny jamy ustnej. Może to jednak wiązać się także z chorobami dziąseł, które często wiążą się z takimi chorobami, jak miażdżyca lub cukrzyca."

Stan naszych zębów może być wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, a choroby dziąseł mogą być objawem chorób takich jak cukrzyca i osteoporoza
Stan naszych zębów może być wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, a choroby dziąseł mogą być objawem chorób takich jak cukrzyca i osteoporoza (123RF)

"Najnowsze badanie sugeruje, że utrata zębów może być symptomem słabego zdrowia innych obszarów ludzkiego ciała. Może to być spowodowane nieprawidłowym trybem życia, z czym wiąże się także większe zagrożenie różnymi chorobami. Pokazuje to także, że choroby związane z utratą zębów, takie jak choroby dziąseł, mogą także przyczynić się do zwiększonego ryzyka chorób powodujących przedwczesną śmierć" - mówi Carter.

"Wyniki badania wyraźnie pokazują, że to, co dzieje się w naszych ustach może reprezentować ogólny stan naszego zdrowia. Bardzo ważne jest zatem to, abyśmy pamiętali o prawidłowej higienie jamy ustnej i zwracali uwagę na to, co dzieje się z naszymi zębami" - dodaje.

Oral Health Foundation zaleca dbać o higienę jamy ustnej, unikać spożywania dużych ilości cukru i regularnie odwiedzać dentystę. "Utrata zębów wiąże się z wieloma problemami, może prowadzić do zaburzeń odżywiania, a nawet powodować problemy z komunikacją" - mówi dr Nigel Carter.

Naukowcy twierdzą, że dalsze badania na temat skutków zdrowotnych problemów z higieną jamy ustnej i utraty zębów będą konieczne do dokładnego zbadania tematu, ponieważ wstępne badania pokazały, że istnieje związek pomiędzy naszymi zębami a ogólnym stanem zdrowia.

Koniecznie przeczytaj

Lekarze zalecają także, aby jak najczęściej obserwować i kontrolować zdrowie jamy ustnej, ponieważ urazy zębów to jedne z najtrudniejszych do wyleczenia. Choroby dziąseł mogą także być oznakami poważnych chorób zagrażających życiu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.