Trwa ładowanie...

Paracetamol nie tylko na ból. Nowe badania wykazały, że działa również na emocje

 Anna Krzpiet
30.04.2020 13:22
Paracetamol nie tylko na ból. Nowe badania wykazały, że działa również na emocje
Paracetamol nie tylko na ból. Nowe badania wykazały, że działa również na emocje (123rf)

Paracetamol to lek przeciwbólowy, który w Polsce stał się popularny w latach 90. XX wieku. Jego popularność trwa do dzisiaj. Można go znaleźć praktycznie w każdej domowej apteczce. Najczęściej decydujemy się połknąć tę tabletkę w momencie pojawienia się różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Nowe badania pokazują zupełnie inną stronę paracetamolu, o której jeszcze nie wiedzieliśmy.

1. Paracetamol nie tylko na ból

Według naukowców paracetamol nie tylko walczy z bólem, ale również tłumi ludzkie emocje. Badanie, które udowodniło ukryte dotychczas działanie tabletek, zostało wykonane na Uniwersytecie Stanowym w Ohio.

Eksperci podzielili osoby biorące udział w eksperymencie na dwie grupy. Jednej część osób podano do wypicia płyn, w którym znajdowało się 1000 mg paracetamolu, w drugiej zaś rozpuścili tabletki placebo.

W drugiej części badania, po spożyciu wcześniej przyrządzonych mieszanek wszystkim z osobna dano do przeczytania fragmenty tekstów. W każdym z nich znajdował się szczegółowy opis fizycznego bądź psychicznego cierpienia.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Zobacz także:

Ostatni trzeci etap, polegał na zadawaniu pytań poszczególnym osobom, z których eksperci mieli odczytać siłę współczucia względem przedstawionych w tekście postaci. Wynik był szokujący. Okazało się bowiem, że praktycznie wszystkie osoby, które zażyły paracetamol oceniły cierpienie bohaterów tekstów za mniejsze.

Paracetamol działa również na emocje
Paracetamol działa również na emocje (123rf)

Kolejny eksperyment poddawał uczestników badania testowi wrażliwości na "biały szum”. Następnie pacjenci zostali poproszeni o ocenę odczuć dotyczących tego dźwięku. W tym przypadku grupa osób będących pod wpływem paracetamolu również była o wiele mniej wrażliwa. Dla większości osób szum nie był tak nieprzyjemny i drażliwy, jak dla tych, którzy spożyli tabletki placebo.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

Lekarze są już pewni, że po zażyciu paracetamolu człowiek może w mniejszym stopniu okazywać swoje emocje. Jego wrażliwość na różne zewnętrzne bodźce jest zmiejszona. Badacze sugerują również, że w niektórych sytuacjach może także zmniejszać zaangażownie emocjonalne w stosunkach międzyludzkich. Zalecają również odstawienie tych tabletek w momencie leczenia terapeutycznego.

Zobacz także:

2. Zażywanie tabletek przeciwbólowych w Polsce

Każdego roku w Polsce sprzedaje się nawet dwa miliardy takich pigułek. Według GUS, statystyczny Polak każdego dnia zjada 4 tabletki leków przeciwbólowych i kupuje 34 opakowania tych leków.

Dodatkowo uzależnienie od leków jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Potwierdzeniem tego jest popularność wyszukiwania frazy "sposoby walki z bólem” w Gogole, która w ciągu miesiąca jest wpisywana prawie 3 mln razy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze