Trwa ładowanie...

Pierwszy sygnał ostrzegawczy. Pojawia się wiele lat przed tragiczną diagnozą

 Karolina Rozmus
02.07.2023 21:32
Pierwszy sygnał ostrzegawczy. "Może wystąpić na długo przed utratą pamięci"
Pierwszy sygnał ostrzegawczy. "Może wystąpić na długo przed utratą pamięci" (Getty Images)

Demencja kojarzona jest z zaburzeniami pamięci, te jednak wcale nie są pierwszymi objawami. Ta podstępna choroba atakuje powoli i niezauważenie, nietrudno przegapić pewne symptomy. Można je dostrzec nawet na wiele lat przed postawieniem diagnozy.

spis treści

1. Najwcześniejszy objaw demencji

Doktor Arif Dalvi, neurolog i lekarz kierujący Programem Zaburzeń Ruchowych w Delray Medical Center, w rozmowie z Huffpost alarmuje, że do pierwszych objawów demencji można zaliczyć problemy z mową. Bywają bagatelizowane lub uznawane za przejaw starzenia się. Niekiedy jednak są czerwoną flagą.

- Problemy językowe, w tym problem ze znalezieniem słów, nieprawidłowa konstrukcja zdań lub trudności z wyrażaniem siebie, mogą pojawić się na długo przed utratą pamięci – podkreśla.

Zobacz film: "Jak zmniejszyć ryzyko demencji?"

Wczesnymi i subtelnymi objawami demencji są też problemy z orientacją w przestrzeni oraz ciągłe problemy ze znalezieniem czegoś, np. kluczy od mieszkania, telefonu.

Pierwsze objawy demencji mogą być trudne do zauważenia
Pierwsze objawy demencji mogą być trudne do zauważenia (Pixabay)

- Problemy w poruszaniu się znaną wcześniej trasą lub nagła konieczność użycia wskazówek GPS do trasy, która była wcześniej znana, to mogą być również sygnały ostrzegawcze – dodaje.

2. Jak rozpoznać demencję?

Demencja, czyli zespół chorób związanych ze spadkiem umiejętności poznawczych, np. choroba Alzheimera, to rosnący problem na całym świecie. Według szacunków dotyka ponad 55 mln osób na całym świecie. Eksperci przypuszczają, że na przestrzeni najbliższych trzech dekad liczba zdiagnozowanych przypadków schorzeń dementywnych wzrośnie do ponad 150 mln.

Niestety, dotychczas nie udało się znaleźć leku na chorobę, dlatego tak ważne jest wczesne postawienie diagnozy. Dzięki temu można spowolnić jej proces, choć nie da się go odwrócić, bo neurodegeneracja powoduje postępujące i nieodwracalne uszkodzenia mózgu.

Do innych objawów, które mogą ostrzegać o chorobie otępiennej, należą:

  • trudności w zapamiętywaniu wydarzeń,
  • problemy z przyswajaniem nowych informacji,
  • kłopoty z myśleniem przyczynowo-skutkowym,
  • zaburzenia równowagi lub spowolniony chód,
  • zmiany nastrojów i zachowania nietypowe dla danej osoby,
  • zmiany osobowości,
  • wycofanie społeczne,
  • zobojętnienie na dawne pasje czy hobby.

Dr Stanley Appel, neurolog i dyrektor Ann Kimball and John W. Johnson Center for Cellular Therapeutics zwracają uwagę, że inne, nietypowe, ale alarmujące objawy, to m.in. nadwrażliwość na hałas lub zaburzenia smaku i węchu.

- Niektóre rodzaje demencji, takie jak demencja z ciałami Lewy'ego, mogą powodować halucynacje lub urojenia – dodaje lekarz w rozmowie z Huffpost.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze