Trwa ładowanie...

Pigułki na odchudzanie są nieskuteczne. Potwierdzają to badania prowadzone przez 19 lat

Magiczne tabletki na odchudzanie nie istnieją. Badania kliniczne, które były prowadzone prawie przez dwie dekady, obalają mity na temat suplementów diety.

spis treści

1. Odchudzające suplementy diety nie działają

Schudniesz bez wysiłku, wystarczy regularnie brać tabletki - zachęcają producenci odchudzających suplementów diety. Niestety, nie jest to prawdą - udowodniły to badania kliniczne. Ich wyniki właśnie zostały zaprezentowane podczas Europejskiego Kongresu Otyłości.

Zobacz film: "Prof. Mastalerz-Migas wymienia najczęstsze powikłania po COVID-19"
Odchudzające suplementy diety nie działają
Odchudzające suplementy diety nie działają (Getty Images)

Badania obejmowały dwa przeglądy literatury, w tym 121 randomizowanych badań kontrolowanych placebo z udziałem ponad 10 tys. uczestników z nadwagą lub otyłością.

"Nasza analiza wykazała, że nie ma wystarczających dowodów, aby zalecać suplementy w celu utraty wagi. Chociaż większość preparatów wydaje się bezpieczna do krótkotrwałego stosowania, nie zapewnią one utraty wagi, która ma znaczenie kliniczne" – powiedziała dr Erica Bessell, główna autorka badania.

Jako znaczenie kliniczne przyjęto utratę masy ciała o co najmniej 2,5 kg większą niż w przypadku ochotników, którzy dostawali placebo. Naukowcy podkreślają, ze niektóre substancje wykazały potencjalne działanie wspomagające utratę wagi, jednak pacjentom nie udało się osiągnąć utratę wagi, która miała znaczenie kliniczne.

2. "Chronić konsumentów przed obietnicami bez pokrycia"

Zdaniem dr Bessell kontrola nad rynkiem suplementów diety jest bardzo słaba. O ile leki farmaceutyczne, zanim trafią do sprzedaży, muszą przejść badania kliniczne, w których zostanie potwierdzona ich skuteczność i bezpieczeństwo, to w przypadku suplementów diety procedura ta jest znacznie prostsza. Oprócz tego suplementy można swobodnie kupić bez recepty. W samych tylko Stanach Zjednoczonych wartość sprzedanych suplementów diety w 2020 roku wyniosła 140 mld dolarów.

Według naukowców powinny powstać regulacje, które będą chronić konsumentów przed obietnicami bez pokrycia.

Jak podkreśla Bessell, stosując pigułki na odchudzanie, niewiele zmieniamy w swoim życiu, kiedy faktycznie najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych. To zdrowe nawyki są kluczem do walki z nadwagą oraz bezpiecznych i długotrwałych efektów.

Zobacz również: Olaf Lubaszenko schudł 80 kg. Teraz przeszedł operację i prosi o wsparcie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza