Trwa ładowanie...

Czy COVID-19 działa jak borelioza? Jakie są objawy PIMS i kto jest najbardziej narażony? Dr Wojciech Feleszko rozwiewa wątpliwości(WIDEO)

 Karolina Rozmus
08.12.2021 13:34

Czy COVID-19 tak jak borelioza może pozostawiać po sobie konsekwencje na lata, nawet w przypadku gdy przebieg infekcji będzie bezobjawowy? Czym jest zespół pocovidowy u dzieci i jakie symptomy powinny wzbudzić czujność rodziców? Na te i wiele innych pytań w programie WP "Newsroom" odpowiedział dr Wojciech Feleszko.

- Borelioza jest chorobą bakteryjną, która może mieć postać latentną, czyli utajoną. Drobnoustrój potrafi po wielu tygodniach powodować konsekwencje immunologiczne – tłumaczył dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra, specjalista chorób płuc, immunolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- COVID-19 jest chorobą wirusową – przy chorobach wirusowych te objawy pojawiają się błyskawicznie – podkreślał ekspert.

Jego zdaniem porównywanie w takim aspekcie obu chorób mogłoby prowadzić do rozważań na temat późnych powikłań po szczepieniu – a jest to bezzasadne.

Zapytany o to, jak wygląda sytuacja na oddziałach, pediatra nie miał dobrych wiadomości.

- Wirus RSV trochę przycichł, co jest zaskakujące, bo zazwyczaj pojawiał się w grudniu i w styczniu. Za to pacjentów z COVID-19 mamy bardzo dużo – podsumował gość programu WP "Newsroom".

- Zaczęliśmy obserwować też zwiększony napływ pacjentów, którzy mają zespół pocovidowy (PIMS) – on rozwija się około 4 tygodnie po COVID-19 - wyjaśnił lekarz.

A jakie są objawy daje PIMS?

- To jest bardzo poważna choroba. Zaczyna się gorączką, na ogół pojawiają się bardzo różnorodne zmiany na skórze, objawy zapalenia spojówek, czerwieni wargowej, języka i niewydolność mięśnia sercowego, z obrzękami pochodzenia nerkowego – tłumaczył dr Feleszko.

- Duża część pacjentów nawet nie wiedziała, że przechorowała COVID – dodaje ekspert.

Czy wśród najmłodszych widać już zchorowania spowodowanem Omikronem?

- Nie widzimy Omikronu jeszcze klinicznie. Nie umiemy go jeszcze identyfikować i chyba go nie ma jeszcze w takiej skali - tłumaczył pediatra.

Ekspert podkreśla, że choć zazwyczaj noworodki oraz młodzież przechodzą najciężej infekcję, to rodzice młodszych dzieci powinni obawiać się przede wszystkim konsekwencji po przechorowaniu COVID-19.

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze