Trwa ładowanie...

Polacy zażywają na potęgę. Takie połączenia rujnują wątrobę

Avatar placeholder
08.01.2024 08:44
Nie łącz z czosnkiem. Skutki mogą być opłakane
Nie łącz z czosnkiem. Skutki mogą być opłakane (Getty Images)

Zarówno leki, jak i suplementy diety, mogą mieć poważne skutki dla zdrowia, jeśli są przyjmowane bez odpowiedniej kontroli. Lekarze zdecydowanie zalecają, aby każdorazowo konsultować się ze specjalistą przed zażywaniem jakichkolwiek środków zakupionych w aptece, aby uniknąć niebezpiecznych interakcji między nimi.

spis treści

1. Suplementy i leki bez kontroli

Niestety wiele osób w Polsce przyjmuje ziołowe suplementy diety, uważając je za całkowicie bezpieczne. Zwykle robią to bez konsultacji ze specjalistą. Co więcej, często łączą te suplementy z innymi lekami, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy pacjenci są leczeni przez różnych specjalistów i nie informują ich o wszystkich preparatach, które aktualnie przyjmują. Często zdarza się, że pacjenci nie pamiętają nazw wszystkich leków, które zażywają, co może prowadzić do sytuacji, w której przepisany środek może wejść w niebezpieczne interakcje z innymi lekami.

Zobacz film: "Suplementy diety poza kontrolą w Polsce. Prof. Fal ostrzega"

Dodatkowo, wiele osób w Polsce przyjmuje suplementy diety, które często są niepotrzebne z medycznego punktu widzenia. Takie środki często nie mają udowodnionej skuteczności i ich działanie jest na granicy placebo. Mimo to, wiele osób w Polsce przyjmuje takie preparaty na różne dolegliwości, takie jak problemy z odpornością, bezsenność, stres, problemy z włosami czy zespół niespokojnych nóg.

2. Ziołowe preparaty nie zawsze są bezpieczne

Ziołowe suplementy diety również mogą być niebezpieczne, jeśli są przyjmowane bez odpowiedniej kontroli. Mogą one wpływać na działanie leków, osłabiając je lub nasilając, co może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Niektóre zioła, takie jak aloes, korzeń kruszyny, korzeń rzewienia czy liść senesu, mogą utrudniać wchłanianie niektórych leków. Zioła stosowane w problemach gastrycznych i problemach z układem oddechowym, takie jak len zwyczajny, prawoślaz lekarski, babka lancetowata, prowadzą do podobnego problemu.

Innym przykładem jest dziurawiec złocisty, który może osłabiać działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej. Wyciąg z dziurawca może również obniżyć stężenie w surowicy krwi teofiliny, leku stosowanego m.in. w astmie czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Osoby przyjmujące leki moczopędne powinny unikać lukrecji, która może powodować osłabienie, bolesne skurcze mięśni czy zaburzenia rytmu serca. Z kolei żeń-szeń może nasilać krwawienia i przyczynić się do hipoglikemii oraz spadku poziomu glukozy we krwi.

Ziołowe środki, zwłaszcza bez odpowiedniej kontroli, mogą prowadzić do poważnych skutków dla zdrowia. W szczególności, wątroba może ucierpieć na skutek takiego leczenia, jeśli stosowane są niesprawdzone preparaty zakupione w internecie.

Wreszcie, warto pamiętać, że nawet takie zioła jak czosnek, które są uważane za naturalne antybiotyki, mogą być niebezpieczne, jeśli są przyjmowane razem z niektórymi lekami. Na przykład, czosnek nie powinien być łączony z paracetamolem, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia wątroby. Czosnek może również zmniejszać działanie leków przeciwwirusowych i obniżać stężenie glukozy we krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze