Trwa ładowanie...

Suplementy ziołowe

Avatar placeholder
29.06.2023 16:43
Suplementy ziołowe
Suplementy ziołowe (Zdjęcie autorstwa LoggaWiggler / CC0 1.0)

Suplementy ziołowe to żadna nowość. Od wieków ludzie wykorzystują lecznicze właściwości roślin. Jednakże w przeciwieństwie do leków, preparaty roślinne nie przechodzą zbyt skrupulatnej kontroli. W rezultacie niektóre preparaty sygnowane jako naturalne mogą w rzeczywistości działać jak silne leki.

spis treści

1. Bezpieczeństwo suplementów ziołowych

Ziołolecznictwo jest zazwyczaj utożsamiane z naturalną i bezpieczną terapią. Należy jednak pamiętać, iż rynek suplementów nie jest regulowany w ten sam sposób co rynek leków. Oznacza to, że kupując leki ziołowe, w tym popularne zioła na odchudzanie, nie mamy pewności co do jakości i bezpieczeństwa produktu. W rzeczywistości bowiem ziołowe leki mogą zawierać silnie działające substancje aktywne, a to, że pochodzą z roślin nie zmienia faktu, iż mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zagrożenie jest największe, gdy suplementy przyjmowane są niewłaściwie, stosuje się je wraz z innymi lekami lub podczas ciąży bądź choroby. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie zamiaru przyjmowania ziołowych suplementów z lekarzem lub farmaceutą.

POZNAJ BERBERYNĘ

Za jeden z najsilniejszych za Ziemi naturalnych suplementów uchodzi berberyna. Czy wiesz, czym jest i jakie właściwości posiada?

2. Przeciwwskazania do stosowania suplementów ziołowych

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zagrożeniem dla zdrowia może być stosowanie suplementów ziołowych, gdy:

  • przyjmujesz inne leki – nawet leki bez recepty w połączeniu z substancjami aktywnymi ziołowych leków mogą powodować groźne efekty uboczne, szczególnie jeśli są to leki przeciwzakrzepowe, leki na nadciśnienie bądź aspiryna;
  • jesteś w ciąży lub karmisz piersiąpreparaty roślinne mogą być w pełni bezpieczne dla ciebie, lecz szkodliwe dla płodu; powszechną zasadą jest nieprzyjmowanie w ciąży żadnych leków ani suplementów bez konsultacji z lekarzem;
  • oczekujesz na operację – przyjmowanie suplementów ziołowych może wpłynąć na przebieg i powodzenie zabiegów chirurgicznych; składniki niektórych preparatów ziołowych mogą zmniejszyć skuteczność środków znieczulających lub doprowadzić do wzrostu ciśnienia, a także krwotoku;
  • masz mniej niż 18 lat lub więcej niż 65 – nie wszystkie suplementy testowane są pod kątem bezpieczeństwa stosowania ich przez dzieci i mają zalecaną dawkę przeznaczaną dla nich, natomiast metabolizm leków u osób starszych jest nieco inny niż u młodszych, dlatego też przed stosowaniem preparatów ziołowych powinni poradzić się lekarza.

3. Stosowanie suplementów ziołowych

Aby stosowanie preparatów ziołowych przynosiło oczekiwane rezultaty, a nie stanowiło zagrożenia dla naszego zdrowia, najważniejsze jest postępowanie zgodnie z instrukcją. Należy przyjmować zalecaną dawkę leku, nie przekraczać jej, nie stosować preparatu dłużej niż to wskazane i nie łączyć go z innymi lekami i suplementami. Powinno się również monitorować swój stan zdrowia podczas przyjmowania leku i odstawić go jeśli pojawią się niepokojące objawy. Szczególnie ostrożnym powinno się być przy stosowaniu suplementów pochodzących z Azji lub Ameryki Południowej, gdyż w przeszłości były przypadki wykrycia w nich substancji toksycznych. Powinno się również unikać leków okrytych złą sławą, względem których pojawiły się wątpliwości. Należą do nich przede wszystkim tabletki ziołowe na odchudzanie. W przeszłości udowodniono, że wiele z nich zawiera składniki leków na receptę oraz substancje zanieczyszczające, przez co mogą powodować poważne efekty uboczne.

Stosowanie suplementów ziołowych może dawać wiele korzyści. Ziołowe preparaty zapobiegają chorobom, leczą infekcje, obniżają gorączkę, przyspieszają leczenie ran, działają relaksująco, łagodzą ból. Jednakże aby w bezpieczny sposób wykorzystać lecznicze właściwości ziół, ważne jest przestrzeganie pewnych środków ostrożności.

Leki a suplementy diety – różnice, możliwe interakcje. Kiedy stosować leki, a kiedy suplementy?
Leki a suplementy diety – różnice, możliwe interakcje. Kiedy stosować leki, a kiedy suplementy?

Leki a suplementy diety to temat, który wciąż jest przedmiotem wielu nieporozumień. Nierzadko pacjenci

przeczytaj artykuł

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze