Trwa ładowanie...

Polski test na koronawirusa. Co o nim wiemy? (WIDEO)

Zobacz film: "Polski test na koronawirusa"

"Testy, testy, testy" - apelował nie tak dawno Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce nadal wykonuje się ich niewiele - w przeliczeniu na milion mieszkańców nasz wynik to 5397 testów, dla porównania w Luksemburgu jest to 53 781, a w Niemczech - 20 629 (dane: Euractiv z 20 kwietnia). Nadzieją na szersze testowanie Polaków miały być polskie testy.

W pierwszej fazie pandemii w Polsce testom na koronawirusa poddawane były tylko osoby, które miały objawy Covid-19 oraz podczas wywiadu z lekarzem deklarowały kontakt z kimś z państwa, gdzie już pojawił się koronawirus. Z czasem, gdy mieliśmy coraz więcej zakażeń w obrębie kraju, GIS przyznał, że ten drugi warunek już nie jest konieczny do spełnienia. Od 24 marca testom może być poddany każdy, bez względu na to, czy był zagranicą, czy nie.

Jednak w dalszym ciągu jesteśmy w ogonie Europy, jeżeli chodzi o liczbę wykonywanych badań. Sytuację miało zmienić opracowanie polskiego testu na koronawirusa.

"To już oficjalna informacja: Państwowy Zakład Higieny kowalidował POLSKI TEST NA KORONAWIRUSA jako 100-procentowo skuteczny! W przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy. Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę" - donosił 10 kwietnia 2020 roku Jarosław Gowin na Twitterze.

Nadal na niego czekamy. Co się dzieje z polskim testem? Kiedy będzie dla nas dostępny?

- Wszyscy będziemy zadowoleni, jak ten test się już pojawi. To będzie na pewno test, który jest sprawdzony, czyli zwalidowany klinicznie. Poza tym będziemy mieć informacje szczegółowe, w jaki sposób należy używać tego testu - mówi prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Zobacz WIDEO na górze strony.

Dowiedz się, jak wygląda walka z epidemią w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Francji i we Włoszech.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.