"Popcornowy mózg". Znak, że za często sięgasz po telefon
Spadek koncentracji, zmęczenie i brak zainteresowaia realnym życiem. To sygnały, że mózg zaczyna przypominać popcorn, bo ma za dużo bodźców. Można z tym walczyć, ale nie obędzie się bez samodyscypliny.
1. Mózg skacze jak popcorn
Określenie "popcornowy mózg" wskazuje na tak silne uzależnienie od elektroniki i funkcjonowania w sieci, że realne życie wydaje się za wolne i przestaje nas interesować.
"Odnosi się to do tendencji do szybkiego przeskakiwania z jednej rzeczy na drugą" – wyjaśnia dr Daniel Glazer, psycholog kliniczny z University College Hospital w Londynie w rozmowie z "Metro".
Codzienne wielogodzinne używanie telefonu i komputera, korzystanie z sieci, śledzenie mediów społecznościowych sprawia, że mózg się uzależnia od tej wielozadaniowości. Myśli zaczynają eksplodować, zupełnie jak popcorn w mikrofalówce. Aktualnie po telefon sięgamy średnio nawet 2617 razy w ciągu dnia.
Regularne dawki dopaminy (neuroprzekaźnika, który wpływa na odczuwanie przyjemności), sprawiają, że chcemy coraz więcej pozytywnych bodźców. Przestajemy się koncentrować na jednej rzeczy i przeskakujemy na kolejne.
Potwierdzają to wyniki badania King's College London. Okazuje się, że to przeskakiwanie jest coraz szybsze. 20 lat temu średni czas koncentracji na ekranie przed skupieniem się na czymś nowym wynosił 2,5 minuty. Aktualnie to tylko 47 sekund.
2. Za dużo elektroniki
O "popcornowym mózgu" może świadczyć brak zainteresowania realnym życiem, które wydaje się zbyt nudne i powolne.
Mogą to być też m.in. trudności z koncentracją, niepokoj, słaba organizacja czasu.
Symptomem jest też zmęczenie oczu i niewyraźne widzenie, bóle głowy, szyi i ramion czy zespół widzenia komputerowego (wynikającego ze stałego przeciążenia oczu).
Dlatego warto sprawdzić, ile czasu poświęcamy na życie w sieci i ustalić sobie limity, a także planować regularne przerwy.
Starajmy się też skupiać się na pojedynczych zadaniach, rezygnując z wielozadaniowości.
Dobrym pomysłem jest medytacja i trenowanie uważności, które wspierają pracę mózgu, podobnie jak aktywność fizyczna, również na świeżym powietrzu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.