Trwa ładowanie...

Potrzebujesz pilnej pomocy medycznej? Sprawdź, jak wezwać pomoc i czy musisz zapłacić za szpital

 Karolina Rozmus
30.03.2022 18:47
Jak wezwać pomoc? Ważne numery
Jak wezwać pomoc? Ważne numery (East News)

Mając status uchodźcy, przysługuje ci na terenie Polski darmowa opieka medyczna. A co, jeśli potrzebujesz skorzystać z opieki szpitalnej bądź musisz udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy? Zasady dla Polaków i Ukraińców są tu podobne. Podpowiadamy, jak uzyskać pomoc i wyjaśniamy, czy obowiązuje płatność za opiekę medyczną w szpitalu.

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. Nagłe wypadki – jak wezwać pomoc medyczną?

Zobacz film: "Rosyjska wojna dezinformacyjna. Ekspert o tym, jak nie dać się nabrać"

Jeśli potrzebujesz pomocy lekarza wtedy, kiedy zamknięte są placówki medyczne – np. w nocy lub w weekend, to możesz skorzystać z Teleplatformy First Contact (TPK) w języku ukraińskim. Działa codziennie od 18 do 8 rano. Pod numerem telefonu 800 137 200 uzyskać możesz poradę medyczną, e-receptę na leki, a także skierowanie do szpitala lub kliniki oraz skierowanie na test w kierunku SARS-CoV-2.

W sytuacji, gdy potrzebujesz nagle pomocy ambulatoryjnej, możesz zgłosić się bezpośrednio na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) dowolnego szpitala w pobliżu twojego miejsca pobytu. Jednak jeżeli twoja sytuacja nie pozwala ci na udanie się na SOR, możesz zadzwonić na ogólnoeuropejski numer alarmowy. Połączenie jest bezpłatne, można je zrealizować zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych – nawet wówczas gdy telefon nie ma karty SIM.

W tym celu wybierz w telefonie numer 112 i poczekaj na zgłoszenie się dyspozytora. Po zapoznaniu się z twoją sytuacją może przekierować twoje połączenie do odpowiednich służb – medycznych, a nawet policji czy straży pożarnej. W przebiegu rozmowy z dyspozytorem będzie musiał poinformować go:

  • co ci dolega i od jak dawna źle się czujesz,
  • gdzie się znajdujesz,
  • czy masz jakieś choroby przewlekłe.

Dyspozytor może zadać ci bardziej szczegółowe pytania lub zrobi to lekarz mający dyżur na SOR-ze. Do dyspozytora należy decyzja, czy wysłać do ciebie karetkę pogotowia.

Przybywający do Polski mogą obawiać się o koszty leczenia, dlatego uspokajamy - zarówno transport karetką, jak i pobyt na SOR-ze, a także pobyt w szpitalu są bezpłatne.

2. Darmowa opieka medyczna dla Ukraińców

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski 24 lutego 2022 r. lub później, mają prawo do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Dotyczy to także ich bliskich, w tym dzieci. By skorzystać z tej możliwości, trzeba mieć dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport albo TZTC (tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca).

W ramach zdrowia publicznego Ukraińcom przysługuje w Polsce prawo do:

  • podstawowej opieki medycznej,
  • specjalistycznej opieki ambulatoryjnej,
  • badań diagnostycznych zleconych przez lekarza,
  • leczenia szpitalnego,
  • leczenia psychiatrycznego,
  • rehabilitacji (z wyjątkiem ośrodków wypoczynkowych),
  • usług stomatologicznych.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem i przysługującym ci prawie do korzystania z usług medycznych lub nie wiesz, gdzie się udać po pomoc, możesz skorzystać z bezpłatnej infolinii.

Polskie Ministerstwo Zdrowia uruchomiło numer telefonu: 800 190 590. Infolinia czynna jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, także w święta. Konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze