Przełomowe badania. Naukowcy odkryli tajemnicę silnych migren
Zespół naukowców z Kalifornii odkrył co może stać za atakami bardzo uporczywych migren. Skany rezonansu magnetycznego wykonane na uczestnikach badania pokazały czym różni się mózg osoby cierpiącej na silne ataki migreny od mózgu osoby zdrowej. Ich spostrzeżenia były zaskakujące i mogą być przełomowym krokiem w poznaniu i leczeniu migrenowych bóli głowy.
1. Tajemnicze przestrzenie wypełnione płynem
Skany pokazały, że osoby cierpiące na migrenę, posiadają przestrzenie wypełnione płynem wokół naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg. Wszystko wskazuje na to, że migrena związana jest z bardzo specyficznymi problemami naczyniowymi. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że nietypowo zbudowane przestrzenie okołonaczyniowe sprawiają, że mózg ma większą trudność w usuwaniu metabolitów, które powstają w czasie jego pracy. To powoduje migrenowy ból, a także problemy z koncentracją w czasie ataku migreny.
Migrena, a zwłaszcza taka z aurą, jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Oprócz intensywnego bólu i problemów z koncentracją, przy silnych atakach mogą pojawić się także mdłości, zaburzenia widzenia oraz nadwrażliwość na dźwięk i światło.
Bóle migrenowe często bywają leczone jednymi z silniejszych leków przeciwbólowych, które i tak nie zawsze są skuteczne. Lekarze są bezradni, a jakość życia i samopoczucie chorych pogarsza się.
2. Przyszłość leczenia migreny
Jak podkreślają amerykańscy specjaliści, przyczyną migren jest układ glimfatyczny (nie mylić z limfatycznym). Jest to system, dzięki któremu nasz mózg się oczyszcza. U osób z migreną ten układ może być inaczej zbudowany i spełniać swoje zadanie gorzej. To powoduje ataki silnego bólu i innych dolegliwości.
Autorzy badania zauważają, że może to być przełom w rozpoznaniu i leczeniu osób cierpiących na silne migreny. W ich przypadku leczenie bólu bywa nieskuteczne, co związane jest z jego przyczyną i sposobem działania leków przeciwbólowych. Teraz, kiedy metody obrazowania uchwyciły potencjalną przyczynę bólu, pora na następny krok - znalezienie leku, który zapobiegnie dolegliwościom bólowym.
Wyniki przełomowego badania zaprezentowane zostaną w następnym tygodniu na corocznym spotkaniu Stowarzyszenia Radiologicznego Ameryki Północnej. To tam może zostać poczyniony następny krok w nowym rozdziale walki z tą uciążliwą przypadłością, która utrudnia życie ponad 10 proc. ludzi na świecie.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.