Trwa ładowanie...

Przeziębienie utrudnia zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Nowe badania

Przeziębienie utrudnia zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Nowe badania
Przeziębienie utrudnia zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Nowe badania (Getty )

Analizy przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Glasgow i opublikowane w "The Journal of Infectious Diseases" sugerują, że rinowirusy - patogeny odpowiedzialne za przeziębienia - mogą utrudniać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że będąc przeziębionym trudno o infekcję nowym koronawiusem.

spis treści

1. Rinowirusy utrudniają zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2

Rinowirusy są najczęściej występującymi wirusami układu oddechowego u ludzi. To one odpowiadają za niemal 50 proc. wszystkich przypadków przeziębień. Ciekawego odkrycia dokonali brytyjscy naukowcy, którzy przeprowadzili analizy namnażania wirusa SARS-CoV-2 w ludzkim nabłonku dróg oddechowych w obecności i przy nieobecności rinowirusa.

Okazało się, że gdy rinowirus i SARS-CoV-2 zostały wprowadzone do nabłonka w tym samym czasie, replikował się jedynie rinowirus. Jeśli rinowirus miał 24-godzinną przewagę, to SARS-CoV-2 nie dostawał się do komórek. Nawet gdy SARS-CoV-2 miał 24 godziny na zainfekowanie, rinowirus go wypierał.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

Co to oznacza?

- Wniosek z tego taki, że w warunkach laboratoryjnych rinowirusy skutecznie hamują replikację (namnażanie się) SARS-CoV-2, co może wskazywać, że na terenach z częstym występowaniem rinowirusów oraz w porze roku, kiedy są one najbardziej aktywne, wirusy wywołujące przeziębienie mogą zatrzymać/zmniejszyć liczbę infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 – tłumaczy dr Bartosz Fiałek, reumatolog.

- Podobną sytuację obserwowano w trakcie poprzedniej pandemii świńskiej grypy. Podejrzewa się, że to właśnie rinowirusy, dzięki "wyparciu" świńskiego wirusa ze środowiska, opóźniły rozwój epidemii grypy A/H1N1 na początku wiosny 2009 roku we Francji – dodaje lekarz.

Przeziębienie utrudnia zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Nowe badania
Przeziębienie utrudnia zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Nowe badania (Getty Images)

2. Dlaczego rinowirus blokuje koronawirusa?

Jak się okazało, ludzki rinowirus pobudza wydzielanie interferonu (białka zapewniającego komunikację pomiędzy komórkami ciała poprzez uruchomienie mechanizmów obronnych układu immunologicznego w celu zwalczenia patogenów - przyp.red.), który blokuje replikację SARS-CoV-2. Kiedy naukowcy zablokowali odpowiedź immunologiczną, poziom koronawirusa był taki sam, jak gdyby nie było rinowirusa.

Modele matematyczne pokazują, że ta interakcja wirus-wirus może mieć wpływ na całą populację. Okazuje się, że im częściej rinowirus pojawia się w społeczeństwie, tym bardziej zmniejsza liczbę nowych przypadków COVID-19.

Niestety efekt okazuje się krótkotrwały - SARS-CoV-2 może ponownie wywołać infekcję po ustąpieniu przeziębienia i uspokojeniu odpowiedzi immunologicznej. Naukowcy podkreślają jednak, że rozpowszechnienie bardzo zaraźliwego rinowirusa ma pewien wpływ na liczbę zachorowań na COVID-19, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy sezonowe przeziębienia są częstsze.

Nie jest jednak jasne, jak będzie wyglądała sytuacja podczas przyszłych zim. Eksperci już wielokrotnie ostrzegali, że SARS-CoV-2 prawdopodobnie nadal będzie istniał, a wszystkie inne infekcje, które zostały stłumione podczas pandemii, mogą powrócić, gdy odporność na nie będzie słabła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze