Trwa ładowanie...

Przypominają pieprzyk na skórze. Są dużo groźniejsze, niż ci się wydaje

Avatar placeholder
01.05.2024 11:48
Jest o wiele mniejsza od dorosłego kleszcza, ale równie groźna. Tak ją rozpoznasz
Jest o wiele mniejsza od dorosłego kleszcza, ale równie groźna. Tak ją rozpoznasz (Getty Images)

Choć nimfy kleszcza są znacznie mniejsze niż dorosłe pajęczaki, także mogą przenosić groźne choroby. Warto wiedzieć jak wyglądają, by móc się przed nimi chronić. Niestety ich rozpoznanie nie zawsze jest łatwe.

spis treści

1. Nimfa kleszcza przenosi groźne choroby

Nimfy kleszcza są wielkości ziarenek maku, ale ich ukąszenie jest tak groźne, jak dorosłego osobnika. Mikroskopijne pajęczaki też mogą przenosić groźne choroby, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Przebieg chorób jest analogiczny do tego po ukąszeniu przez dorosłego kleszcza. Groźne powikłania mogą dotyczyć m.in. układu nerwowego i mózgu.

Nimfy to jedno ze stadiów rozwojowych kleszcza. Można na nie trafić w lasach, parkach, na łąkach i trawnikach. Przeważnie to zacienione i wilgotne miejsca m.in. butwiejące pnie drzew czy ściółka leśna. Na gniazdo kleszczy można się jednak natknąć również w innych, pozornie bezpieczniejszych miejscach jak przydomowy ogródek.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"
Nimfa jest równie groźna, co dorosły kleszcz
Nimfa jest równie groźna, co dorosły kleszcz (Getty Images)

2. Jak wygląda nimfa kleszcza?

Nimfy kleszcza przebywają głównie w trawie i na niskich krzakach. Atakują zwłaszcza wtedy, gdy jest wilgotno i ciepło.

By je zauważyć, trzeba silnie wytężać wzrok, bo mają one zaledwie milimetr długości. Wbita w ciało, po nasyceniu się krwią, powiększa swój rozmiar nawet dwukrotnie. Ma osiem odnóży, jest przezroczysta, przy czym część jej odwłoka ma kolor brązowo-czarny.

Nie tak łatwo ją jednak rozpoznać, bo jeśli już wbije się w skórę może nawet przypominać niewielki pieprzyk. To stwarza większe ryzyko, że nie zdążymy jej w porę usunąć, co przekłada się na większe prawdopodobieństeo zakażenia.

Dlatego stosujmy zasady bezpeczeństwa takie, jak przy ochronie przed dorosłymi osobnikami. Przed spacerem na świeżym powietrzu, zwłaszcza po łąkach i w lasach, zakładajmy zasłaniające ciało ubrania i zakryte buty. Używajmy repelentów, a po powrocie do domu dokładnie sprawdźmy całe ciało, szczególnie w ulubionych miejscach kleszczy: na szyi, pod kolanami i pachami, w pachwinach, przy linii włosów i za uszami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze