Rak jamy ustnej. Eksperci zwracają uwagę na często bagatelizowane objawy
Nowotwory złośliwe jamy ustnej i warg stanowią ok. czterech proc. nowotworów u mężczyzn i jeden proc. u kobiet. Być może dlatego tak mało o nich wiemy, a także bagatelizujemy objawy, które mogą się pojawić. Tymczasem jeden z nich należy do bardzo częstych. Drętwieje ci język? Lepiej sprawdź, czy nie jesteś narażony na raka.
1. Objawy raka jamy ustnej – kiedy udać się do lekarza?
Wiele osób myśląc o zdrowiu jamy ustnej, obawia się próchnicy. Jednak problemy zdrowotne w buzi mogą oznaczać dużo poważniejszy problem. Wskazują na nie eksperci z Cleveland Clinic.
- Należy pamiętać, że wiele nowotworów jamy ustnej nie boli we wczesnych stadiach, więc nie zakładaj, że brak bólu oznacza, że nic się nie dzieje - mówi lekarz rodzinny Daniel Allan cytowany przez Cleveland Clinic.
Jakie dolegliwości powinny być dla nas alarmujące?
- drętwienie języka,
- krwawiące rany, które nie chcą się goić,
- trwający dłużej niż dwa tygodnie obrzęk w okolicach szyi,
- przebarwienia w jamie ustnej,
- guzki i zgrubienia na wewnętrznych stronach policzków,
- wrażenie ciała obcego w gardle,
- zmiana głosu lub chrypka,
- szczękościsk,
- nieprzyjemny zapach z ust (halitoza).
Zdaniem ekspertów istotnym wyznacznikiem ewentualnych poważnych schorzeń w jamie ustnej będzie czas trwania wspomnianych symptomów.
- Wszelkie przebarwienia, guzki, owrzodzenia lub bóle powinny być monitorowane i ocenione przez lekarza, jeśli nie znikną w ciągu dwóch tygodni - ostrzega ekspert.
2. Rak jamy ustnej – kto jest narażony?
Eksperci z Cleveland Clinic podkreślają, że wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia daje pacjentom duże szanse. Niestety wiele osób nie ma świadomości tego, że przewlekła chrypka czy utrzymujące się bolesne ranki w jamie ustnej mogą być czymś poważnym.
- Cały czas przyjmujemy pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym, który objawia się podrażnieniem dziąseł, utrzymującym się nawet przez rok – zauważa lekarz Brian Berkeley.
Oczywiście zmiany w jamie ustnej mogą mieć szereg różnych przyczyn, poczynając od podrażnień, aż po niedobory. Samo tylko drętwienie języka może mieć związek z hipokalcemią (niedoborem wapnia), hipoglikemią (niskim poziomem glukozy we krwi), a nawet z poważnymi schorzeniami neurologicznymi, jak stwardnienie rozsiane.
Jeśli jednak znajdujesz się w grupie ryzyka nowotworu jamy ustnej, musisz zachować szczególną czujność.
Co zwiększa ryzyko tego nowotworu?
- nadużywanie alkoholu,
- palenie tytoniu,
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
- przewlekłe podrażnianie śluzówki (np. źle dopasowanym protezami czy aparatami ortodontycznymi),
- wiek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.