Trwa ładowanie...

Rak jelita grubego dawał tylko jeden objaw. 35-latek musiał mieć wycięty odbyt

Avatar placeholder
30.04.2024 14:33
Lekarze stwierdzali urazy kręgosłupa i szczelinę odbytu. Gdy usłyszał prawidłową diagnozę, rak był już w trzecim stadium
Lekarze stwierdzali urazy kręgosłupa i szczelinę odbytu. Gdy usłyszał prawidłową diagnozę, rak był już w trzecim stadium (Facebook)

Pacjent, który uskarżał się na uciążliwy ból pośladka, został zdiagnozowany z rakiem jelita grubego w trzecim stadium. Lekarze początkowo doszukiwali się przyczyn bólu w problemach ze stawami, a następnie kierowali go na kolejne bezpodstawne zabiegi i badania.

spis treści

1. Niewłaściwe diagnozy: uraz stawu, szczelina odbytu...

35-letni Mark Swanson zgłosił się do specjalisty, uskarżając się na intensywny ból w lewym dolnym obszarze pleców. Początkowo zdiagnozowano u niego uraz stawu krzyżowo-biodrowego, co potwierdzono badaniem fizykalnym i prześwietleniem. Gdy sugerowane metody leczenia nie przynosiły efektów, a ból u pacjenta się nasilał, lekarze zalecili mu wykonanie ablacji prądem o częstotliwości radiowej w celu uszkodzenia nerwów w dolnej części pleców, aby zlikwidować ból. Później okazało się, że była to procedura, której Mark Swanson nie potrzebował.

Kolejne wizyty u neurologa, proktologa i chirurga przynosiły następne błędne diagnozy na czele ze szczeliną odbytu, na którą to dolegliwość Swanson miał już umówioną operację. I to właśnie w trakcie tego zabiegu lekarze zorientowali się, że mają do czynienia z guzem o wielkości ok. 5,5 cm.

2. Rak jelita wykryty przypadkiem

Zobacz film: "Ostro punktuje mężczyzn. Nie chcą się badać"

W 2020 roku diagnoza Marka Swansona brzmiała jak wyrok: rak jelita grubego w trzecim stadium z 65-procentową szansą przeżycia.

- Poczułem, że moje życie się skończyło. Po prostu przyszedł lekarz, powiedział, że mam raka i wyszedł. Był zimny, bardzo formalny, jakby to był dla niego kolejny dzień w biurze, ale dla mnie to była informacja odmieniająca życie - mówił 35-latek w rozmowie z DailyMail.com

Przepisano mu 10 serii chemioterapii i 35 serii radioterapii w celu zmniejszenia guza, jednak jego rak nie reagował na leczenie. Lekarze postanowili więc wyciąć odbyt, odbytnicę i dolną część okrężnicy. Od tego czasu pacjent zmuszony był korzystać z worka do stomii, co spowodowało u niego poważną depresję.

Dopiero po pewnym czasie został poinformowany, że może zastosować metodę zwaną irygacją kolostomii, która polega na codziennym płukaniu jelit wodą w celu usunięcia nieczystości, zamiast pozwalać im na powolne opróżnianie się do worka.

3. Nawracający nowotwór

Choć w 2021 roku lekarze stwierdzili remisję nowotworu, badania wykonane na początku 2024 roku wykazały dwa nowe guzy w płucach. Swanson przeszedł już kolejne pięć serii naświetlań i czeka na wyniki z nadzieją na skuteczność zabiegów. Mężczyźnie zaproponowano też chemioterapię, ale zastrzeżono, że szanse na jej skuteczność i powodzenie wynoszą jedynie 50 proc. - dlatego zrezygnował z tej opcji.

- Wiele rzeczy zostało zrobionych źle, zanim postawiono mi diagnozę, i mam nadzieję, że inni będą mogli wyciągnąć wnioski z mojego doświadczenia i zwrócą uwagę na wszystkie objawy, wiedząc, że lekarze nie są tacy wszystkowiedzący, za jakich się podają - ostrzega Swanson.

4. Rak jelita grubego coraz częstszy u młodych

Rak jelita grubego należy do chorób, na które wyjątkowo często zapadają młodzi ludzie, a w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba zachorowań wzrosła o 50 proc. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych czterech dekad, rak jelita grubego stanie się najczęstszym nowotworem w tej grupie wiekowej.

Ze względu na te prognozy, amerykański system zdrowotny zmienił wiek badań przesiewowych z 50 na 45 lat. Niektórzy pacjenci twierdzą jednak, że nie wystarczy to, aby rozwiązać problem i uważają, że wiek ten powinien zostać obniżony jeszcze bardziej, aby ubezpieczyciele mieli możliwość pokryć badania kolonoskopijne w przypadku większej liczby młodych dorosłych.

W Polsce, według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak jelita grubego zajmuje 3. miejsce u mężczyzn (po raku gruczołu krokowego i raku płuca; 10 301 zachorowań w 2019 r.) i 3. miejsce u kobiet (po raku piersi i raku płuc; 7932 zachorowania w 2019 r.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze