Trwa ładowanie...

Ratownicy medyczni zyskają nowe uprawnienia. Co się zmieni?

Avatar placeholder
03.02.2024 10:10
Zmiany dla ratowników medycznych
Zmiany dla ratowników medycznych (East News)

Ministerstwo Zdrowia planuje znaczące poszerzenie uprawnień ratowników medycznych. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie efektywności i szybkości świadczenia pomocy medycznej. Jakie zmiany są planowane?

spis treści

1. Obecne prawo

Aktualnie obowiązujące przepisy, ustanowione przez ministra zdrowia 22 czerwca 2023 roku, definiują zakres działań ratowników medycznych. W rozporządzeniu określono listę 31 medycznych procedur, które mogą być wykonywane przez ratowników oraz katalog 47 leków, które mogą być przez nich podawane.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia prowadzi konsultacje dotyczące nowego projektu rozporządzenia, które ma na celu rozszerzenie uprawnień ratowników medycznych.

2. Badanie USG i nowe leki

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Z projektu rozporządzenia wynika, że ratownicy medyczni zyskają możliwość przeprowadzania badań ultrasonograficznych (USG) u pacjentów kardiologicznych i urazowych, co jest odpowiedzią na potrzebę szybkiej diagnostyki w terenie. Ratownicy będą mogli również wykonywać testy antygenowe w kierunku obecności wirusów.

Projekt uchyla obowiązujący dotąd przepis wyszczególniający drogi podania leków przez ratowników. Do katalogu leków, które mogą zostać podane przez ratownika medycznego, dodaje natomiast trzy: kwas traneksamowy (przeciwkrwotoczny), prasugrel (przeciwpłytkowy) i noradrenalinę (lek przeciwwstrząsowy). Zastosowanie tych leków w karetce ratunkowej może znacząco poprawić rokowania pacjentów.

Aby móc korzystać z nowych uprawnień, ratownicy medyczni będą musieli ukończyć certyfikowane kursy. W ten sposób zapewniona zostanie wysoka jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo pacjentów.

3. Opinie nt. rozporządzenia

Projekt rozporządzenia spotkał się z ambiwalentnymi reakcjami w środowisku ratowników medycznych. Niektórzy wskazują na dużą wartość diagnostyczną i terapeutyczną nowych uprawnień, podczas gdy inni wyrażają obawy dotyczące wystarczającego przygotowania i zwiększonej odpowiedzialności. Podkreśla się jednak, że wprowadzenie nowych uprawnień będzie wynikiem długotrwałych konsultacji i wielu analiz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze