Rośnie liczba zachorowań na nowotwory jamy ustnej. Lekarz wskazuje na pierwsze objawy
Choć nowotwory jamy ustnej występują dość rzadko, eksperci alarmują, że w ostatnich latach liczba zachorowań znacząco wzrosła. Wiele z nich jest konsekwencją dymu papierosowego, alkoholu i złej higieny jamy ustnej, czyli takich czynników, na które mamy wpływ.
1. Coraz więcej przypadków nowotworów jamy ustnej
Nowotwory jamy ustnej są różnymi schorzeniami, które pojawiają się w obrębie jamy ustnej i mogą różnić się od siebie przebiegiem czy objawami. U 30 proc. pacjentów rak lokalizuje się na wargach, u 20-50 proc. osób na języku, a u 30 proc. na dnie jamy ustnej.
Najczęstszym rodzajem nowotworu z tej grupy jest rak płaskonabłonkowy, który rozwijają się w przedniej części języka i na dnie jamy ustnej, rzadziej występują raki podniebienia twardego, wyrostka zębodołowego czy policzka.
Dane zebrane przez Oral Health Foundation z Wielkiej Brytanii wskazują, że w tym kraju liczba przypadków nowotworów jamy ustnej jest rekordowo wysoka. Okazuje się, że tylko w 2021 roku zdiagnozowano je u 8864 osób - jest to 34 proc. wzrost w stosunku do ostatniej dekady.
Zdaniem ekspertów jest to konsekwencją pogarszającego się stylu życia - coraz więcej osób w tym kraju sięga po papierosy i alkohol.
W Polsce liczba zachorowań jest dużo niższa i wynosi nieco ponad 1000 rocznie. Ponieważ jednak nowotwory jamy ustnej wykrywane są często dopiero w zaawansowanym stadium, liczba zgonów sięga około 2/3 przypadków.
2. Najczęstsze objawy nowotworów jamy ustnej
Jak wyjaśnia brytyjski dentysta dr Sundeep Patel, objawy nowotworów jamy ustnej początkowo mogą przypominać zwykłą infekcję. Pojawia się uczucie zatkanego gardła i dyskomfortu w trakcie przełykania. Oznaką, że coś jest nie tak, może być również zmiana brzmienia głosu, a także pogorszenie się stanu zębów.
Najczęstsze objawy nowotworów jamy ustnej to:
- problemy z przełykaniem i uczucie przeszkody w gardle,
- ból gardła,
- ból języka,
- ból lub dyskomfort w trakcie przeżuwania pokarmów,
- bóle uszu,
- częste bóle głowy,
- nietypowe drętwienie lub dyskomfort odczuwany w obrębie języka lub warg,
- chrypka,
- konieczność częstszego odchrząkiwania,
- problemy z głośnym mówieniem,
- zmiany w brzmieniu głosu,
- czerwone lub białe plamki na śluzówce,
- owrzodzenia i niegojące się ranki na śluzówce - np. dziąśle lub policzku,
- niedrożność nosa,
- dziwna wydzielina,
- powiększone węzły chłonne na szyi (obrzęk szyi).
Jeśli zauważysz je u siebie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.