Trwa ładowanie...

Rutynowy zabieg ujawnił zaskakujący fakt. Ojciec trójki dzieci miał macicę i jajowód

 Karolina Rozmus
02.02.2022 15:16
Rutynowy zabieg ujawnił zaskakujący fakt. Ojciec trójki dzieci miał macicę i jajowód
Rutynowy zabieg ujawnił zaskakujący fakt. Ojciec trójki dzieci miał macicę i jajowód (Getty Images)

W "Urology Case Reports" opisano studium zaskakującego przypadku. 67-latek poddał się operacji przepukliny pachwinowej, która miała być rutynowym zabiegiem. Jednak w jego trakcie chirurdzy odkryli "gruszkowatą strukturę". Niedługo później wyszło na jaw, że to żeńskie narządy rozrodcze, choć nie tylko.

spis treści

1. Zaskakujący przypadek – mężczyzna z macicą

Przez 10 lat mężczyzna miał problemy, które wskazywały na przepuklinę pachwinową. A konkretnie: obrzęk pachwiny i obecność guzka, który powodował bolesność przy dotyku i kaszlu.

Przez dekadę mężczyzna cierpiał z powodu przepukliny pachwinowej
Przez dekadę mężczyzna cierpiał z powodu przepukliny pachwinowej (Getty Images)
Zobacz film: "Rak jądra"

Poza tym 67-letni ojciec trójki dzieci nie miał żadnych problemów zdrowotnych, a jedynie mały defekt – jedno jądro.

Lekarze zdiagnozowali problem i skierowali mężczyznę na zabieg. W założeniu miał być nieskomplikowanym zabiegiem.

Jednak, jak opisują specjaliści z Uniwersytetu Prisztina w Kosowie, po rozpoczęciu operacji pojawił się pewien problem.

W trakcie operacji oczom zaskoczonych chirurgów ukazała się "gruszkowata struktura" – okazało się, że to macica. Później lekarze odkryli jeszcze jajowód, a także jądro, do którego przyczepiony był jajnik.

Czy to w ogóle możliwe, by mężczyzna miał żeńskie narządy rozrodcze? Okazuje się, że owszem, choć jest to bardzo rzadkie. U mężczyzna z Kosowa zdiagnozowano zespół przetrwałych struktur müllerowskich (ZPSM).

To niejedyny udokumentowany przypadek tego schorzenia – Duane Walters to pierwszy mężczyzna, który przeszedł zabieg usunięcia macicy (histerektomii). Żeńskie narządy rozrodcze odkryto u niego podczas diagnostyki pod kątem raka pęcherza moczowego. Mężczyzna przyznał również, że od kiedy wszedł w wiek nastoletni, cierpiał na bóle podbrzusza i zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Z kolei na łamach "Urologii Polskiej" ukazał się artykuł dokumentujący istnienie dwóch chłopców – braci, u których wykryto ZPSM. Jeden z chłopców przeszedł zabieg chirurgiczny, ponieważ laparoskopia ujawniła obecność macicy i jajowodów oraz jąder w pozycji typowej dla jajników.

2. Czym jest zespół przetrwałych struktur mullerowskich (ZPSM)

Ten rzadki zespół jest przyczyną pojawienia się żeńskich narządów rozrodczych – jajowodów, macicy, a nawet górnego fragmentu pochwy – u mężczyzn.

Przewód okołośródnerczowy Müllera powinien zaniknąć u chłopców jeszcze w życiu płodowym – około dziewiątego tygodnia ciąży – za sprawą hormonu anty-müllerowskiego (MIS – müllerian inhibiting substance). Ten produkowany jest w ósmym tygodniu ciąży.

Jednak zaburzenia syntezy lub funkcji tego hormonu skutkują przetrwaniem struktur müllerowskich.

Mówi się o dwóch wariantach anatomicznych ZPSM. W tzw. wariancie męskim chory cierpi na wnętrostwo (niezstąpienie jąder) i przepuklinę, jednocześnie badanie może ujawnić fragment macicy i jajowodu, a także oba jądra. To najczęstsza postać ZPSM.

Drugi, znacznie rzadszy, bo stanowiący ok. 10 proc., wariant, to tzw. forma żeńska. Charakteryzuje się obustronnym wnętrostwem – oba jądra znajdują się w położeniu typowym dla położenia jajników u kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wnętrostwo - charakterystyka, objawy, leczenie
Wnętrostwo - charakterystyka, objawy, leczenie

Wnętrostwo, czyli niezstapienie jąder, może być wrodzone lub nabyte. Około 5% chłopców rodzi się z niezstąpionym

przeczytaj artykuł

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze