Trwa ładowanie...

Ryzyko miażdżycy. Osoby, które śpią krótko są bardziej narażone na chorobę (WIDEO)

Zobacz film: "Osoby, które śpią krótko są bardziej narażone na miażdżycę"

Miażdżyca jest procesem chorobowym, który rozwija się przez lata.

Proces miażdżycowy polega na odkładaniu się lipidów i cholesterolu, co prowadzi do zmniejszenia drożności i elastyczności tętnic. Ponadto ogranicza on dostarczanie tlenu do narządów, w szczególności serca i mózgu.

Zmiany związane z miażdżycą u chorego są obecne już w dzieciństwie, ale pierwsze symptomy pojawiają się dopiero, gdy stadium jest zaawansowane. U mężczyzn jest to ok. 50. roku życia, a u kobiet po menopauzie.

Przy dużych zmianach konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega na operacyjnym usunięciu blaszki miażdżycowej. Innym sposobem jest wewnątrznaczyniowe poszerzenie zwężonych tętnic, czyli plastyka endowaskularna.

Aby zapobiec rozwijaniu się miażdżycy, należy zwiększyć aktywność fizyczną, a także zmienić dietę, by była bogata w produkty zbożowe.

Badania pokazały, że ci którzy śpią mniej niż 6 godzin w ciągu nocy, mogą być bardziej narażeni na miażdżycę.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasze WIDEO.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.