Trwa ładowanie...

Selma Blair choruje na stwardnienie rozsiane. Poznaj objawy tej choroby.

Selma Blair to aktorka znana m.in. z filmów ''Szkoła uwodzenia'' czy ''Hellboy''. Kobieta podzieliła się z fanami informacją, że choruje na stwardnienie rozsiane. Co to za choroba i jak się objawia?

1. Niezdiagnozowane stwardnienie rozsiane

W pełnym emocji wpisie Selma przyznaje, że prawdopodobnie objawy stwardnienia rozsianego zaczęły się u niej już 15 lat temu. Aktorka została zdiagnozowana dopiero 16 sierpnia 2018 r. Jak sama przyznaje, od początku miała wsparcie wśród bliskich i znajomych z pracy.

Selma nie ukrywa swojej choroby. Ujawniła, że od pewnego czasu zachowuje się bardzo niezdarnie. Wpada na przedmioty, łatwo się przewraca, ma też problemy z zapamiętywaniem. Na swoim przykładzie chce pokazać, że niczym nie różni się od innych chorych na stwardnienie rozsiane, ale też przekonuje, że nie należy się poddawać.

Zobacz film: "Ból w szyi okazał się poważną chorobą neurologiczną"

2. Objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną, ale istnieją metody objawowego leczenia schorzenia. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia struktur układu nerwowego. Najwięcej zachorowań rozpoczyna się między 15. a 45. rokiem życia. Częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn.

Objawy stwardnienia rozsianego pojawiają się ze strony układu nerwowego. Chory skarży się na zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi, upośledzenie chodu i dolegliwości bólowe. Oprócz tego pojawia się też jednostronne zaburzenie ostrości wzroku, przewlekłe zmęczenie, drżenie mięśniowe, wzmożone napięcie mięśniowe i skurcze mięśniowe. Chory może też odczuwać zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją.

Charakterystycznym symptomem jest objaw Lhermitte'a, który polega na tym, że po przygięciu głowy do klatki piersiowej, chory doznaje uczucia , jakby przez jego ciało przechodził prąd elektryczny.

Objawy stwardnienia rozsianego są na tyle niespecyficzne, że często są ignorowane, przynajmniej we wczesnej postaci choroby. Zawroty głowy, problemy z koncentracją i pamięcią czy nawet niezdarność można łatwo wytłumaczyć i uznać za nieważne.

Selma Blair prawdopodobnie na stwardnienie rozsiane cierpi od 15 lat. Dopiero za namową przyjaciółki zdecydowała się poddać badaniom. Jak sama mówi, dzięki diagnozie czuje się spokojniejsza. W końcu wie, z czego wynikają jej problemy ze zdrowiem. Blair nie zamierza zwalniać tempa. Obecnie pracuje nad nowym serialem.

Aktorka apeluje do swoich fanów: ''Jeśli zauważysz, że rozrzucam po ulicy różne rzeczy, pomóż mi je pozbierać. Mi samej zajmie to cały dzień''.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza