Trwa ładowanie...

Serce kocha te sporty. Najlepiej zapobiegają zawałom i miażdżycy

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 31.05.2024 07:05
Najlepsze dla serca. Kardiolodzy wskazują, jak o nie zadbać
Najlepsze dla serca. Kardiolodzy wskazują, jak o nie zadbać (Getty Images)

Choroby układu sercowo-naczyniowego to w dalszym ciągu główna przyczyna zgonów w Polsce. Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyjaśniają, w jaki sposób najbardziej skutecznie im zapobiec.

spis treści

1. Jak zapobiegać chorobom serca i układu krążenia?

Choć mówi się o tym często i od dawna, wielu Polaków nadal zdaje się lekceważyć rolę odpowiedniej diety i ruchu w swojej codziennej rutynie. Jako naród, mamy tendencje do zabierania się za zmiany w stylu życia dopiero, gdy pojawiają się alarmujące objawy lub w ogóle w momencie, gdy choroby są już rozwinięte.

Jeśli do zmian motywują nas tzw. "sygnały ostrzegawcze", można jeszcze zapobiec poważniejszym skutkom prowadzenia niezdrowego trybu życia. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie już do wystąpienia stanu chorobowego takiego jak np. miażdżyca, choroba wieńcowa, zakrzepica żylna, a w szczególności zawał, wprowadzenie zdrowej diety i ruchu staje się koniecznością, która może zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia, ale nie doprowadzi już do cofnięcia się choroby.

Zobacz film: "Rak piersi"

Eksperci alarmują więc, aby zadbać o profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego, które od lat przodują jako "zabójcy" Polaków.

2. Jak działa ruch na serce?

Do najważniejszych korzyści zdrowotnych płynących z regularnego ruchu należą:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
  • poprawienie profilu lipidowego, zmniejszenie poziomu “złego” cholesterolu LDL,
  • wzmocnienie i uelastycznienie naczyń krwionośnych,
  • zmniejszenie stanów zapalnych,
  • zapobieganie gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – zapobieganie nadwadze i otyłości.

3. Jaką aktywność lubi serce?

- Dla utrzymania dobrej kondycji i wydolności, tygodniowo zaleca się 150-300 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut o dużej intensywności. Ponadto korzyści zdrowotne przynosi również uzupełnienie tej aktywności o trening oporowy dwa-trzy razy w tygodniu – informowała Kinga Zujko-Kowalska, kardiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku na łamach medicalpress.pl.

Jeśli chodzi o rodzaj aktywności, serce lubi treningi cardio, czyli dynamiczne ćwiczenia wytrzymałościowe. W zależności od osobistej wydolności i kondycji, można wybrać jednak intensywne, jak i łagodne treningi cardio. Należą do nich aktywności takie jak taniec, jazda na rowerze, pływanie, bieganie czy nordic walking.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze