Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Maria Fraszewska

Specjaliści przekonują, że rozwód może wyjść ci na zdrowie

 Aleksandra Miłosz
24.11.2018 17:37
Specjaliści przekonują, że rozwód może wyjść ci na zdrowie
Specjaliści przekonują, że rozwód może wyjść ci na zdrowie (Grafika / Shutterstock)

Dla wielu z nas rozwód jest porażką po wieloletnim związku, wspólnych chwilach i przeżyciach. Okazuje się jednak, że zakończenie małżeństwa wcale nie musi być szkodliwe dla naszego samopoczucia i nie zawsze wiąże się z rozwojem depresji. Według nowego badania stan zdrowia rozwodników i osób, które wciąż znajdują się w związku małżeńskim, niczym się nie różni.

spis treści

1. Rozwód a zdrowie

Naukowcy z Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej oraz Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej przebadali ponad 10 tysięcy osób urodzonych w tym samym tygodniu w 1958 roku. W związki małżeńskie wchodzili, gdy mieli 23, 33, 42 lub 46 lat, a badanie ich stanu zdrowia zostało wykonane, gdy byli pomiędzy 44. a 46. rokiem życia. Z wyników badań autorzy eksperymentu wysnuli trzy główne wnioski.

Jak uchronić się przed zdradą?
Jak uchronić się przed zdradą? [9 zdjęć]

Większość mężczyzn nie zdradza z powodu tego, że ich miłość wygasła. Często chodzi o zróżnicowanie życia

zobacz galerię

2. Szkodliwa samotność

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Po pierwsze, osoby, które się rozwiodły, a po podpisaniu dokumentów rozwodowych pobrały się z inną osobą, nie były bardziej narażone na ryzyko rozwoju chorób serca czy chorób układu oddechowego niż ci, którzy od wielu lat byli w związku z tą samą osobą. Po drugie, osoby, które, idąc do ołtarza, miały po 23 lub 33 lata i byli w wieku nieco ponad 40 lat, wciąż były w związku, cieszyły się takim samym zdrowiem, jak ci, którzy nigdy nie zalegalizowali swoich związków. W końcu po trzecie, osoby, które przez całe życie były stanu wolnego i żyły bez partnera były bardziej narażone na ryzyko powstawania problemów zdrowotnych. W większym stopniu cierpiały na choroby układu krążenia i układu oddechowego.

W oficjalnym oświadczeniu autorzy badania stwierdzili, że małżonkowie zazwyczaj cieszą się lepszym zdrowiem niż ich niezamężni rówieśnicy. Co ciekawe, mężczyźni, którzy podjęli decyzję o rozwodzie, zaraz po nim mieli załamanie stanu zdrowia, jednak w dłuższej perspektywie powracali do stanu sprzed rozwodu. O dziwo, osoby, które rozwiodły się tuż przed ukończeniem 40. roku życia i nie weszły później w formalny związek, dużo częściej cierpiały na problemy związane z cukrzycą w porównaniu z osobami w takim samym wieku, wciąż będącymi w małżeństwie.

Wcześniejsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Michigan potwierdzają, że rozwód w młodym wieku, czyli pomiędzy 31. a 43. rokiem życia, ma zdecydowanie bardziej negatywny wpływ niż rozwód pomiędzy 44. a 50. rokiem życia.

3. Rozwód rodziców, trauma dzieci?

Nieustanne kłótnie rodziców, którzy zdecydowali się na rozwód, rozprawy w sądzie i ustalanie opieki nad dzieckiem często odbijają się na zdrowiu fizycznym i psychicznym malucha
Nieustanne kłótnie rodziców, którzy zdecydowali się na rozwód, rozprawy w sądzie i ustalanie opieki nad dzieckiem często odbijają się na zdrowiu fizycznym i psychicznym malucha

Nie jest to pierwsze badanie, które wykazało, że stan zdrowia po rozwodzie może wrócić do tego sprzed rozstania. Jednak dowody, w zależności od badanego społeczeństwa, różnic kulturowych i ogólnego stanu zdrowia mogą się różnić. Ważnym czynnikiem jest także posiadanie dzieci. Większość badań pokazuje, że rozwód rodziców odciska znacznie większe piętno na zdrowiu ich pociech. Chociaż i tu zdania są podzielone – według niektórych specjalistów to nie sam rozwód, a kłótnie i przepychanki rodziców przed orzeczeniem sądu są najczęstszą przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia ich dzieci.

Źródło: yahoo.com

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze