Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Sposoby na zdrowy sen alergika

Avatar placeholder
27.11.2018 09:33
Alergia często przeszkadza w przespaniu całej nocy
Alergia często przeszkadza w przespaniu całej nocy

Alergia atakuje układ odpornościowy człowieka, który wykazuje nieprawidłowe reakcje na występujące w środowisku substancje, tzw. alergeny. Nazywana jest chorobą cywilizacyjną i chorobą XXI wieku ze względu na jej zdecydowanie częstsze występowanie w ostatnich latach. Do jej typów zalicza się alergię pokarmową, wziewną i skórną.

spis treści

1. Jakie czynniki zakłócają sen alergika?

Wpływają na to typowe objawy alergii wziewnej, do których można zaliczyć:

  • katar sienny,
  • kaszel,
  • kichanie,
  • duszności,
  • ataki astmy,
  • zaczerwienie oczu i opuchnięcie powiek,
  • drapanie w gardle.
Zobacz film: "Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?"

Alergeny są najbardziej aktywne w nocy i stanowią główną przyczynę zaburzeń snu, doprowadzając do chrapania lub bezdechu. Brak odpowiedniej ilości snu (6–8 godzin u dorosłego człowieka) wiąże się ze zmęczeniem w ciągu dnia oraz kłopotami ze zwalczeniem objawów alergii. Najczęściej sen osoby uczulonej zostaje przerwany przez atak kaszlu oraz katar sienny sezonowy czy też całoroczny.

2. Jak powinna wyglądać sypialnia alergika?

W pomieszczeniu takim powinno być jak najmniej kurzu oraz pyłków, które podrażniają i wysuszają śluzówkę w gardle. Na zdrowy sen alergika ma wpływ:

  • Rodzaj materaca

Na rynku dostępne są specjalne materace dla alergików, na których nie zbierają się roztocza. Najczęściej wybierany jest piankowy nasączony antyroztoczowymi lub grzybobójczymi preparatami. Materac dla alergika powinien być również lekki, tak aby można go było przewracać i wietrzyć, ponieważ roztocza rozwijają się w środowisku wilgotnym. Materace wykonane z pianki syntetycznej i odpowiednio ponacinane zwiększają przepływ powietrza i są bardziej higieniczne. Ważny jest również wybór pokrowca, który można zdjąć i wyprać w temperaturze 60 stopni, zabijającej bakterie, roztocza i grzyby.

  • Sprzątanie pokoju

Kolejnym ważnym elementem, który ułatwi alergikowi zasypianie, jest regularne sprzątanie sypialni. Pomieszczenie warto odkurzać 3–4 razy w tygodniu. Należy dokładnie czyścić miejsca trudno dostępne, takie jak rogi pokoju, kaloryfer lub przestrzenie między ścianą a łóżkiem lub szafą, ponieważ tam zbiera się najwięcej roztoczy i grzybów. Żyrandol, sprzęty elektroniczne, książki oraz płyty trzeba codziennie przecierać wilgotną szmatką, tak aby pozbyć się z przedmiotów nadmiaru kurzu.

  • Otwieranie okien

W przypadku osób, które mają alergię wziewną sezonową, nie można zostawiać otwartych okien na noc. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie klimatyzacji. Powietrze w sypialni alergika można również chłodzić wiatrakiem oraz nawilżać, przymocowując do kaloryfera pojemniczek z wodą.

  • Zwierzęta w sypialni

Jeśli ktoś ma w domu zwierzęta, powinien je trzymać z daleka od sypialni alergika. Rozrzucona na pościeli sierść sprzyja zwiększeniu objawów uczulenia oraz napadom ataków kaszlu i kichania.

3. Środki, które wspomagają zdrowy sen alergika

Poza przygotowaniem sypialni, w której alergik będzie mógł spokojnie spać, warto brać leki udrażniające nos. Krople lub specjalne tabletki uśmierzą objawy, pozwalając alergikowi swobodnie oddychać. Dobrym rozwiązaniem jest również branie prysznica przed pójściem spać. Woda zmyje z ciała nadmiar bakterii i roztoczy, pozytywnie wpłynie na zdrowy sen, który nie będzie przerywany przez męczące objawy. Efektywność naszych zabiegów w domu poprawi odpowiednie urządzenie czyszczące powietrze. Oczyszczacz powietrza z odpowiednimi filtrami usunie aż 99,97% unoszących się w naszym powietrzu cząstek stałych, pleśni, grzybów, roztoczy, tlenków, pyłów i alergenów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze