HMB - charakterystyka, stosowanie

Co to jest HMB? – to pytanie zadaje sobie większość młodych sportowców i kulturystów. HMB to B-hydroksy-B-metylomaślan. Z biochemicznego punktu widzenia HMB jest pochodną aminokwasów, które w niewielkich ilościach występują w pożywieniu. HMB jest to substancja bioaktywna o działaniu zbliżonym do witamin. Organizm człowieka może wytworzyć HMB z aminokwasu o nazwie L-leucyna. Stosowanie HMB wpływa na przyrost masy mięśniowej, gdyż jest on jednym ze składników odżywek na masę.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

HMB - charakterystyka

HMB należy do endogennych substancji chemicznych, czyli takich, które mogą być samodzielnie wytworzone przez organizm człowieka. Odgrywa on ogromną rolę podczas intensywnych ćwiczeń, gdyż zapobiega uszkodzeniom mięśni, wspomaga regenerację tkanki mięśniowej i zmniejsza redukcję białek. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz pomaga budować masę mięśniową i siłę. HMB wchodzi w skład odżywek na masę. Odżywki na masę, które zawierają HMB są chętnie stosowane przez kulturystów i sportowców. Zapotrzebowanie na HMB wzrasta w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej. Suplementacja tą substancją chemiczną prowadzi do znacznej poprawy zdolności wysiłkowych.

HMB posiada właściwości anaboliczne, w związku z czym może skutecznie zastąpić środki dopingujące. Badania naukowe wykazują, że masa mięśniowa kulturystów stosujących HMB narasta prawie trzykrotnie szybciej niż masa mięśni u osób zażywających inne odżywki na masę. Stosowanie HMB jest szczególnie ważne dla osób, którym zależy na przyroście masy mięśniowej, ponieważ w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, podobnie jak przy silnym stresie, przy nieodpowiednim odżywianiu, organizm – tworząc energię – zaczyna wykorzystywać białka. Aby zapobiec temu procesowi, który prowadzi do zmniejszenia masy mięśniowej, potrzebne jest przyjmowanie HMB. Substancje w nim zawarte powodują, że organizm zamiast wykorzystywać aminokwasy, zaczyna spalać tłuszcze.

HMB - stosowanie

HMB w dużym stopniu usprawnia przyswajalność białek, co skutkuje dużym przyrostem masy mięśniowej i zmniejszeniem się tkanki tłuszczowej. W efekcie ciało jest chudsze, ale bardziej muskularne. Jak wskazują badania, osoba spodziewająca się znacznego przyrostu masy mięśniowej powinna spożywać ok. 400 g białka dziennie. Natomiast w połączeniu z 3 g HMB, zbliżony przyrost można osiągnąć już przy dziennym spożyciu 200 g białka. HMB poza działaniem anabolicznym ma również inne właściwości. HMB polecane jest w rekonwalescencji po chorobach przebiegających ze wzmożoną utratą azotu. Ta substancja zapobiega również niekorzystnym skutkom zdrowotnym stresu środowiskowego i oksydacyjnego – nerwowy tryb życia, praca w przemyśle, ciężka praca fizyczna.

HMB u niektórych osób może jednak wykazywać skutki uboczne. Niepożądane objawy pojawiają się najczęściej ze strony układu pokarmowego. Należą do nich zgaga i ból żołądka. Jeśli decydujesz się zażywać HMB, pamiętaj o zalecanych dawkach. Tylko rozsądna suplementacja przyniesie oczekiwane efekty, bez ujemnych oddziaływań na zdrowie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne
Akupresura - charakterystyka, zastosowanie

Akupresura - zdjęcia

Akupresura - zdjęcia

lub nieumiejętne stosowanie akupresury, zwłaszcza u osób wrażliwych na nią, może prowadzić do takich objawów, jak np. biegunka, kołatanie serca lub wymioty.

Kurzajka - charakterystyka, usuwanie

Leczenie kurzajek (WIDEO)

Leczenie kurzajek (WIDEO) Odtwórz wideo

i wyłyżeczkowanie, naświetlenia laserem i stosowanie preparatów fotodynamicznych. Oczywiście, to nie są jedyne metody usuwania kurzajek. Jakie są najlepsze sposoby stosowane w praktyce na pozbycie się kurzajek?

Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko

Miłość grecka (WIDEO)

Miłość grecka (WIDEO) Odtwórz wideo

, bardzo ważna jest zgoda parterów na taki rodzaj aktywności, higiena okolic intymnych oraz stosowanie środków nawilżających. Zachowując pewne zasady, seks

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Oksytocyna

Oksytocyna

Cząsteczka oksytocyny.

Akupresura - charakterystyka, zastosowanie

Domowe sposoby leczenia grypy i przeziębienia (WIDEO)

Domowe sposoby leczenia grypy i przeziębienia (WIDEO) Odtwórz wideo

z przeziębieniem i grypą. Pomocne przy tego typu dolegliwościach jest stosowanie olejków eterycznych jako dodatków do kąpieli rozgrzewających. Niezastąpiony jest także czosnek, ponieważ zwalcza katar i udrażnia drogi oddechowe.

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Bakalie w diecie

Bakalie w diecie

Bakalie powinny stanowić część racjonalnego żywienia.

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.