Trwa ładowanie...

Stosowanie okładów w leczeniu grzybicy skóry gładkiej

Wśród metod terapii miejscowej znaczenie mają zarówno kremy, zasypki, żele czy też roztwory.
Wśród metod terapii miejscowej znaczenie mają zarówno kremy, zasypki, żele czy też roztwory. (AdobeStock)

Miejscowe leczenie grzybic skóry owłosionej, nawet w przypadku licznych ognisk, to zdecydowanie postępowanie z wyboru. Wśród metod terapii miejscowej znaczenie mają zarówno kremy, zasypki, żele czy też roztwory, z których przygotować można odpowiednie okłady. Pamiętać również należy o metodach domowych, które nie gwarantują wyzdrowienia, lecz stanowią rozsądną terapię wspomagającą.

spis treści

1. Miejscowe leczenie grzybicy skóry gładkiej

Jak leczyć grzybicę?
Jak leczyć grzybicę?

W ostatnich latach odnotowano wyraźny wzrost zachorowalności na grzybicę. Czynniki wpływające na powszechność

zobacz galerię

Stosowanie leków działających ogólnoustrojowo, mimo ich korzystnego działania, stanowi w przypadku grzybic skóry gładkiej jedynie leczenie pomocnicze. Nie jest ono w stanie zastąpić leczenia miejscowego, które okazuje się skuteczne wobec powierzchownych ognisk, nawet jeśli są one bardzo liczne. Wśród składników aktywnych leków stosowanych miejscowo znajdują się:

Zobacz film: "Leczenie grzybicy"
  • klotrimazol,
  • mikonazol,
  • izokonazol,
  • ekonazol,
  • bifonazol,
  • flutrimazol,
  • ketokonazol,
  • terbinafina,
  • cyklopiroks,
  • naftifina,
  • chlormidazol.

Większość z wymienionych leków dostępnych jest w formie roztworów, które umożliwiają stosowanie ich w formie okładów. W leczeniu grzybicy skóry gładkiej stosowanie leku zalecane jest jeszcze przez 2 tygodnie po ustąpieniu zmian chorobowych. Podstawowym zaleceniem dotyczącym stosowania leków działających miejscowo jest aplikowanie ich również na otaczającą niezmienioną skórę z około 3 cm marginesem.

2. Leczenie ogólne grzybicy skóry gładkiej

W przypadku niepowodzenia terapii miejscowej zaleca się leczenie ogólne:

  • terbinafina - 250mg/dobę przez 1-2 tygodnie,
  • itrakonazol - 200 lub 400 mg/dobę przez 1 tydzień,
  • flukonazol - 150mg/tyg. co najmniej 3-4 dawki,
  • ketokonazol - 1x200mg/dobę przez 3-4tygodnie.

3. Okłady na grzybicę z substancji naturalnych

W przypadku grzybicy skóry gładkiej można zastosować:

  • codziennie okłady z cebuli: dwie duże cebule należy grubo pokroić i rozgotować w małej ilości wody. Uzyskaną w ten sposób papkę należy nanieść na miejsca objęte grzybicą, można przyłożyć gazę na cebulę i zawinąć bandażem elastycznym. Po 30 minutach należy zmyć cebulę i powtórzyć zabieg na następny dzień.
  • kąpiele z marchwią: dwie duże marchwie należy zetrzeć na drobnej tarce i dodać do kąpieli.

4. Zioła i inne domowe sposoby leczenia grzybicy

4.1. Glistnik jaskółcze ziele

Stosujemy mocny wywar do ciepłej kąpieli. Wskazane jest, by w czasie kąpieli kilka razy przemyć zmienioną skórę zimną wodą. Wywar przygotowuje się następująco: garść świeżych ziół lub suszonych (2 łyżki stołowe) zalać letnią wodą i podgrzewać na wolnym ogniu do temperatury wrzenia i gotować jeszcze przez 10 minut. Należy bardzo uważać, aby przez nieuwagę nie wypić wywaru, gdyż jest trujący.

4.2. Czosnek

Wcierając w zmienione chorobowo miejsca, świeżo wyciśnięty czosnek, objawy świądu ulegają zmniejszeniu, a nieprzyjemny zapach zmniejsza się.

4.3. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego działa grzybobójczo. Pomaga zarówno w leczeniu grzybicy stóp, paznokci jak i skóry gładkiej. Należy dodać 10-15 kropli olejku do miski z ciepła wodą i następnie przygotować okłady na zmienione miejsca. Okłady stosować przez około 5 minut dziennie. Dodatkowo, po wysuszeniu stóp, można posmarować olejkiem okolice sąsiadujące z zakażonym miejscem.

4.4. Maść z propolisu

Propolis działa antyseptycznie i grzybobójczo. Zmiany grzybicze można smarować bezpośrednio olejkiem, można stosować maść propolisowi lub przyrządzać okłady rozcieńczając olejek w ciepłej wodzie.

4.5. Ocet jabłkowy

W przypadku grzybicy skóry gładkiej można regularnie stosować okłady z rozcieńczonego octu jabłkowego. Można także zmieszać napar z rumianku z 1 szklanką octu jabłkowego i niewielką ilością ciepłej wody. Aby sporządzić napar z rumianku, należy zalać 2 łyżeczki suszonego rumianku szklanką gorącej wody i po 10 minutach przecedzić. Tak przygotowane napary stosuje się w formie bezpośredniej lub w formie okładów na zmienioną skórę.

4.6. Maść nagietkowa

Maść nagietkową można kupić w aptece, jednakże najlepsza jest ta zrobiona domowym sposobem - należy wziąć 4 kopiaste garście drobno pokrojonego nagietka (liście, łodygi, kwiaty) i 1/4 kg dobrego smalcu. Smalec rozgrzewa się na patelni lub w garnku. Do rozgrzanego tłuszczu wrzuca się pokrojony nagietek, pozostawia się na jakiś czas, miesza się i zdejmuje z kuchenki. Następnie mieszaninę należy przykryć pokrywką i pozostawić na jeden dzień. Następnie całość lekko podgrzewa się i przecedza do czystych słoiczków. Maść nagietkowa pomaga także w przypadku zapalenia żył, nie gojących się owrzodzeń żylakowych, przetok czy ran oparzeniowych.

4.7. Nalewka z kwiatów nagietka

Z kwiatów nagietka można przygotować także nalewkę. Garść kwiatów zalewa się 1/2 litra wódki i pozostawia się na 14 dni na słońcu. Używa się jej do smarowania zmienionych powierzchni. Nalewka rozcieńczona przegotowaną wodą, szczególnie przydatna jest do robienia okładów.

4.8. Olejek pichtowy

Olejek pichtowy zaleca się pić, wcierać w zmienione miejsca, lub stosować 20-minutowe okłady lub dodawać do kąpieli.

4.9. Leczenie grzybicy aromaterapią

W ramach pomocniczego leczenia grzybicy zalecane jest codzienne wdychanie zapachu naturalnego olejku z drzewa herbacianego. W tym celu możemy posłużyć się na przykład kominkiem zapachowym, do którego nalewamy wody i kilka kropel dobrej jakości naturalnego olejku z drzewa herbacianego.

Żadna z wyżej wymienionych alternatywnych metod leczenia grzybic skóry gładkiej nie może zastąpić klasycznego leczenia miejscowego i ogólnego specyficznymi preparatami przeciwgrzybicznymi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze