Trwa ładowanie...

Stymulacja magnetyczna mózgu rozwiązaniem na przywrócenie wspomnień?

Lek. Mateusz Nawrocki
05.12.2016 18:48
Stymulacja magnetyczna mózgu rozwiązaniem na przywrócenie wspomnień?
Stymulacja magnetyczna mózgu rozwiązaniem na przywrócenie wspomnień?

Najnowsze badania mogą pomóc chorującym na schizofrenię lub depresję. Jak to się dokładnie dzieje, że zapamiętujemy to co jest konieczne, a to co mało istotne umyka naszej pamięci i nie pozostawia trwałego śladu?

Ten temat jest między innymi podstawą badań. Wiele schorzeń psychicznych polega na zaburzeniach myślenia. Kierunkiem badań jest również poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za nasze myślenie i w jakim kierunku te myśli idą.

Zespół badaczy podkreśla, że ludzie żyją w przeświadczeniu, że mogą skoncentrować swoją uwagę na kilku zadaniach naraz, znacznie większej ilości niż ich pamięć operacyjna ma zdolność do przetworzenia.

Czy wspomnienia pozostaną tylko na zdjęciach?
Czy wspomnienia pozostaną tylko na zdjęciach? (123RF)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

To podobnie jak z widzeniem - widzimy wiele przedmiotów w zasięgu wzroku, a skupiamy się wybiórczo na pojedynczych aspektach. Grupa naukowców miała za zadanie zbadać jak ludzie zapamiętują dwa różne rodzaje informacji (włączając w to na przykład słowa i twarze). Dla przykładu, grupę pytano, która twarz przychodzi im na myśl w zamian za słowo.

W takich sytuacjach obrazowano zmiany przepływu krwi w regionach mózgu odpowiedzialnych za pamięć. Do badań nad percepcją i pamięcią użyto techniki przeczaszkowej stymulacji mózgu. Jaki ma to związek z schizofrenią i depresją?

W tych zaburzeniach chorzy koncentrują się głównie na halucynacjach – w przypadku schizofrenii i na negatywnych skojarzeniach lub myślach w przypadku depresji. Czy dzięki nowej metodzie uda się przesunąć uwagę i percepcję na właściwe tory?

To wymaga jeszcze szczegółowych badań. Aktualne sposoby leczenia depresji opierają się głównie na lekach przeciwdepresyjnych (jest ich blisko 30), a nawet na **fototerapii w przypadku depresji związanej z porą roku** (która stanowi odrębną jednostkę chorobową).

Ciekawe czy nowe badania odniosą sukces również na szerszym polu włączając w to chorobę Alzheimera, która jest formą otępienia z zaburzeniami pamięci. Na chwilę obecną w jej leczeniu dominuje terapia objawowa, która nie leczy tak naprawdę istoty choroby. To bardzo przykre, bowiem nieraz chorują osoby stosunkowo młode, przed 50 rokiem życia.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Schorzenie nieuchronnie prowadzi do śmierci, a przez cały okres jej trwania w opiekę nad chorym zaangażowana jest całe najbliższe otoczenie chorego. Praktycznie nie ma na obecną chwilę idealnego sposobu leczenia, ale dostępne formy terapeutyczne spotykają się z całkiem dobrym efektem.

Patofizjologia choroby Alzheimera jest również skomplikowana i wbrew pozorom nie do końca poznana. Również inne zaburzenia pamięci na przykład występujące po leczeniu onkologicznym być może miałby szansę na wyleczenie i przywrócenie chociaż części pamięci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze