Szczoteczka elektryczna – działanie, jak wybrać, zalety, wady

Aby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, konieczne jest szczotkowanie zębów nawet kilka razy w ciągu doby. Warto więc zastanowić się nad tym, jaką szczoteczkę wybrać. Jednym z rozwiązań jest szczoteczka elektryczna. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej wady i zalety?

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów jednak...

Szczoteczka elektryczna – działanie

Szczoteczka elektryczna to jeden z rodzajów szczoteczek do mycia zębów. Inne rodzaje to szczoteczki manualne i soniczne. Sklepowe półki uginają się od przeróżnych szczoteczek, które różnią się nie tylko wielkością, kolorem, ale też ceną. Szczoteczki elektryczne coraz częściej wypierają te manualne. Jak działają? Dzięki wbudowanemu silnikowi elektrycznemu. To on wprawia w ruchy rotacyjne i pulsacyjne główkę szczoteczki elektrycznej. Ten rodzaj może być zasilany na baterie lub akumulator.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Szczoteczka elektryczna – jak wybrać?

Przy wyborze szczoteczki elektrycznej warto pamiętać o kilku zasadach – producenci oferują bowiem wiele modeli, których cena waha się od kilku do kilkuset złotych. Na co zwracać więc uwagę?

 • rozmiar szczoteczki elektrycznej – pamiętajmy, by był odpowiedni do wieku. Wielkość główki w szczoteczce elektrycznej dla dziecka od 7,5 do 10 mm. Szczoteczka elektryczna dla dorosłych może mieć główkę wielkości około 30 mm.
 • twardość włosia – powinno być ono dostosowane do dziąseł. Ci, których dziąsła krwawią podczas mycia zębów, powinni wybrać szczoteczkę elektryczną z włosiem miękkim. Osoby o zdrowych zębach i dziąsłach mogą sobie pozwolić na włosie twarde, które też lepiej usunie kamień nazębny. Jest jeszcze włosie średnie, które powinni wybrać ci, którzy chcą zarówno ochronić dziąsła, jak i dokładnie oczyścić zęby.
 • częstotliwość ruchów główki – im jest ona wyższa, tym główka szczoteczki elektrycznej porusza się szybciej. Najlepiej wybierać szczoteczki, które wykonują trzy rodzaje ruchów – rotacyjny, pulsacyjny, oscylacyjny.
 • dodatkowe funkcje - wiele modeli szczoteczek elektrycznych jest wyposażonych w szereg funkcji dodatkowych, które każdy może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Jedną z takich funkcji jest czujnik nacisku. Szczoteczka elektryczna może mieć też funkcję regulacji prędkości ruchów główki.

Szczoteczka elektryczna – zalety

Użytkownicy szczoteczek elektrycznych wymieniają cały szereg zalet tych urządzeń. Do najważniejszych należą:

 • bardzo dokładnie usuwają płytkę nazębną,
 • wykonują więcej ruchów w ciągu minuty niż jesteśmy w stanie wykonać szczoteczką manualną,
 • krótszy czas mycia zębów niż w przypadku tradycyjnej szczoteczki – niektóre szczoteczki mają wbudowany czasomierz, który informuje o tym, kiedy można zakończyć szczotkowanie,
 • szczoteczki elektryczne są bardzo proste w obsłudze,
 • nie tylko myją zęby, ale też masują dziąsła,
 • wymienność końcówek – gdy włosie się zużyje, wystarczy wymienić końcówkę, cały trzon szczoteczki elektrycznej będzie służył przez lata.

Szczoteczka elektryczna – wady

Choć jest ich o wiele mniej, szczoteczka elektryczna ma też pewne wady, które mogą zniechęcić do jej zakupu. Szczoteczka taka działa tylko wtedy, gdy jej bateria jest naładowana. Gdy więc przez dłuższy czas będziemy przebywać w miejscu bez prądu, szczoteczka elektryczna może się nie przydać – chyba, że postawimy na najnowsze modele z wymienną baterią. Wadą, która najczęściej odstrasza, jest z pewnością cena szczoteczki elektrycznej – tym wyższa, im więcej dodatkowych funkcji posiada dany model. Należy też pamiętać, że nieumiejętne korzystanie, a dokładnie zbyt mocny nacisk na zęby, może doprowadzić do zniszczenia płytki nazębnej i innych problemów w jamie ustnej.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) używać pasty o mniejszej ścieralności, odwrotnie w przypadku palącej...

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby

Wszelkie zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Higiena jamy ustnej

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie należy obawiać się tego, że stomatolog nas skarci za ubytki. (...) się złych wieści na temat stanu ich uzębienia. Niemniej jednak, regularne wizyty u stomatologa zapobiegają powstawaniu...

Higiena jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy sześć podstawowych zasad prawidłowej (...) higieny jamy ustnej. 1....

Higiena jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Jak pielęgnować jamę ustną? Jama ustna wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji, odpowiednich narzędzi i preparatów.

Higiena jamy ustnej

Dbanie o zęby

Dbanie o zęby

Kobiety w okresie postmenopauzalnym są narażone na wypadanie zębów. Higiena jamy ustnej pozwala zachować na dłużej zdrowy i piękny uśmiech.