Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University.

Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych i środowiskowych czynników, które w połączeniu mogą prowadzić do rozwoju białaczki u dzieci. Białaczka to najpowszechniejsza forma raka wśród dzieci i nastolatków, chorych na nią była jedna trzecia pacjentów z nowotworem.

Dzięki wsparciu finansowemu z fundacji Kids Without Cancer, Wayne State University w Detroit będzie mogło zbudować wielkie akwarium dla tego gatunku ryb. Celem tego przedsięwzięcia jest sprawdzenie, czy powszechnie występujący pestycyd wywołuje uaktywnienie pewnego genu, powodującego białaczkę u dzieci.

Najpierw badacze musieli wyhodować okazy danio pręgowanego z genami ludzkiej białaczki. Teraz szukają oni czynnika aktywującego, który sprawia że u niektórych dzieci z genem białaczki wykształca się ona, a u innych nie.

Danio pręgowane idealnie nadają się do badania wpływu zanieczyszczeń z naszego środowiska na rozwój białaczki
Danio pręgowane idealnie nadają się do badania wpływu zanieczyszczeń z naszego środowiska na rozwój białaczki (123RF)

Gatunek ryb używany do badań jest szczególny. Ryby te są praktycznie przezroczyste. Dzięki temu badacze są w stanie zaobserwować ich kręgosłup oraz układ krwionośny. To pozwala im natychmiastowo dostrzec moment, w którym w ciele ryby uaktywnia się gen odpowiedzialny za białaczkę. W takim momencie ryba staje się prawie biała.

Innym powodem, dla którego do badań zdecydowano się wykorzystać ryby z gatunku danio pręgowanego jest niewielki koszt ich utrzymania. Z jednego skrzyżowania dwóch takich ryb może powstać nawet kilka tysięcy potomków. Dzięki temu naukowcy mogą testować genetycznie podobne okazy na masową skalę.

Przeczytaj koniecznie

Pierwszym pestycydem, który testować będą lekarze, jest propoxur, który często stosuje się na trawe, w lasach oraz w domostwach przeciw pasożytom i pchłom.

Projekt ma swoje źródło w pracy nad leczeniem dzieci z białaczką wykonywanej przez dr. Jeffreya Tauba, ordynatora oddziału onkologii w Dziecięcym Szpitalu w Michigan, oraz profesora pediatrii szkoły medycznej Wayne State University. Poszukiwał on sposobów na to, aby dowiedzieć się, u których dzieci istnieje ryzyko wykształcenia białaczki.

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek...

zobacz galerię

Dr Taub chciałby, aby możliwe było pobranie krwi od noworodka i wykonanie testu na obecność genu. W przypadku, gdy taki gen zostanie u danego dziecka odnaleziony, pozwoliłoby to na szczególną opiekę i obserwację podczas wystawiania na czynniki, które mogłyby potencjalnie wyleczyć białaczkę.

Dziecko z takim genem potrzebowałoby kwartalnych wizyt obserwacyjnych, zamiast standardowych corocznych.

W badaniach lekarzom towarzyszyć będzie także toksykolog Tracie Baker, docent  WSU Institute of Health Sciences. Ma ona szerokie doświadczenie w badaniach wykorzystujących ryby z gatunku danio pręgowanego do zrozumienia negatywnego wpływu toksyn środowiskowych na nasze zdrowie.

"Ta współpraca pomiędzy doświadczonymi lekarzami i badaczami to doskonała okazja do poznania wcześniej niezbadanych wpływów, jakie nasze środowisko ma na nasze geny i który z czynników może powodować aktywację genu białaczki" - mówi Larry Burns, prezes Fundacji Szpitala Dziecięcego w Michigan.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy