Trwa ładowanie...

Tak odmłodzisz mózg. Tę jedną radę od neurologa musisz zapamiętać na zawsze

 Maciej Rugała
30.11.2023 16:22
Zachowując te nawyki, twój mózg będzie sprawny przez wiele lat
Zachowując te nawyki, twój mózg będzie sprawny przez wiele lat (Getty Images / Twitter)

Nasz mózg ma służyć nam przez całe życie, ale żeby tak było, należy go dobrze odżywiać i utrzymywać we właściwej kondycji. Niektóre zachowania i nawyki sprawiają, że pracuje lepiej, myślimy szybciej i łatwiej jest nam się skoncentrować. Są także takie, które go postarzają. Co więc należy robić, aby zachować nasz mózg w optymalnej formie?

spis treści

1. Co chroni nasz mózg?

Właściwe natlenienie czy regeneracja podczas snu – to tylko niektóre z warunków niezbędnych dla utrzymania mózgu w dobrej kondycji. Dieta oraz ewentualna suplementacja również pomogą mu zachować młodość na dłużej.

- Przede wszystkim dużo ruchu na świeżym powietrzu. Unikanie toksyn takich jak nikotyna czy alkohol. Jest niestety wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu w tej kwestii - są to czynniki genetyczne, które powodują zaburzenie czynności korowych prowadzących, np. do choroby Alzheimera. Duże znaczenie ma tu również żywienie i odpowiednia dieta. Nadciśnienie i cukrzyca także działają na niekorzyść. Na rynku dostępna jest masa preparatów neuroprotekcyjnych oraz takich, które wspomagają naczynia lub poprawiają właściwości reologiczne krwi. To składa się na przedłużenie okresu dobrego funkcjonowania mózgu - radzi dr Jerzy Bajko, neurolog

Zobacz film: "Wasze zdrowie - odc. 2. Jak smog wpływa na organizm?"

Mózg i serce to dwa narządy, których nawet małe zmiany w funkcjonowaniu mogą wpływać na całe nasze życie. Co ciekawe – właściwe funkcjonowanie tych obu jest ze sobą nierozerwalnie. Stres i przemęczenie nerwowe mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie serca, a także zwiększać ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Te z kolei mogą mieć wpływ na pracę mózgu. Dlatego bardzo ważna jest dieta, która nie tylko odżywi mózg, ale także będzie zdrowa dla naczyń krwionośnych, gdyż choroby takie jak miażdżyca mogą zagrażać zdrowiu i optymalnej pracy mózgu.

2. Co jeść, aby zachować młody umysł?

Bardzo ważnym elementem diety odmładzającej mózg są zielone warzywa. Bardzo wartościowe są tutaj jarmuż oraz szpinak. Nasze codzienne menu warto urozmaicać także owocami jagodowymi oraz orzechami, ponieważ zawierają one witaminy, mikroelementy i kwasy tłuszczowe potrzebne do właściwej pracy mózgu. Borówki czy maliny to także doskonałe źródło antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed rozwojem komórek nowotworowych.

Przy tym wszystkim należy uważać na tłuste potrawy, tłuszcze trans i wszystko to, co może podnosić poziom cholesterolu LDL we krwi. Zwiększa on bowiem ryzyko wystąpienia miażdżycy, odkładając się w naszych naczyniach krwionośnych. A ta choroba jest groźna także dla właściwego ukrwienia mózgu.

Aby zachować młodość nie tylko ciała, ale i umysłu, warto sięgać po suplementy zawierające lecytynę, witaminy z grupy B (w szczególności B1 i B12), magnez, kwasy omega, EPO oraz DHA, a także luteoinę. Jeśli jesteśmy narażeni na zaburzenia snu, warto pomyśleć także o melatoninie lub ziołach, takich jak chmiel czy melisa.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze