Trwa ładowanie...

Ten rak rozwija się bardzo podstępnie. Problemy z jelitami mogą być tylko "maską"

 Katarzyna Prus
30.05.2022 08:47
Rak jajnika długo nie daje żadnych objawów, albo są one nietypowe
Rak jajnika długo nie daje żadnych objawów, albo są one nietypowe (Getty Images)

Problemy gastryczne wcale nie muszą świadczyć o chorych jelitach. Takie objawy mogą maskować prawdziwą przyczynę - raka jajnika. Dlatego nie wolno ich lekceważyć i najlepiej jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem.

spis treści

1. Połowa chorych umiera

Rocznie w Polsce potwierdza się ok. 3,8 tys. nowych przypadków raka jajnika. Połowa chorych umiera.

Objawy gastryczne mogą świadczyć o raku jajnika
Objawy gastryczne mogą świadczyć o raku jajnika (Getty Images)
Zobacz film: "Rak jajnika"

Prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej i kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie w rozmowie z PAP zaznacza, że kobiety często zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Na późną wykrywalność raka jajnika ma wpływ też m.in. nierówny dostęp do specjalistów i usług medycznych, a także bagatelizowanie objawów.

Rak jajnika może rozwijać się podstępnie, bardzo długo nie dając żadnych objawów. Mogą się też pojawić nietypowe objawy, które można pomylić z innymi, mniej poważnymi dolegliwościami. Mogą to być objawy gastryczne m.in.:

  • wzdęcia,
  • ból brzucha,
  • uczucie pełności w brzuchu,
  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • zaparcia.

2. "Maska dla nowotworu"

- Bywa, że pacjentki mają dolegliwości żołądkowo-jelitowe i przez długie tygodnie są prowadzone w gabinetach lekarza POZ czy gastrologa. Tymczasem, jeśli po trzech czy czterech tygodniach leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych nie ma efektu, a dodatkowo kobieta jest w wieku okołomenopauzalnym, to warto, by zgłosiła się do kontroli u ginekologa, bo być może przyczyna tkwi gdzieś indziej - tłumaczy prof. Bidziński w rozmowie z PAP.

Wskazuje też, że niespecyficzne objawy brzuszne mogą być maską nie tylko raka jajnika, ale też innych nowotworów.

Prof. Bidziński przekonuje, że raka jajnika najłatwiej wykryć przez regularne wizyty u ginekologa i badania ultrasonograficzne (przezpochwowe i jamy brzusznej), a jeśli są jakieś wątpliwości, można zrobić badania markerów.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze