Teraz to prawdziwa plaga. Jak pozbyć się biedronek azjatyckich z domu?
Biedronki azjatyckie różnią się od swoich "polskich krewnych". Ich zachowanie cechuje agresja, a zagrożone nie zawahają się ugryźć. Spotkanie z nimi może nawet zaszkodzić naszemu zdrowiu. Obecnie możemy obserwować prawdziwą plagę tych owadów. Oto powody, dla których powinniśmy omijać je szerokim łukiem.
1. Biedronka azjatycka
Biedronki azjatyckie pochodzą z Dalekiego Wschodu. Na początku XX wieku były importowane do USA w celu zwalczania plagi mszyc, które atakowały tamtejsze uprawy. Polskę zasiedliły po raz pierwszy w 2006 r.
Obecnie obserwujemy masowe rozprzestrzenianie się tych owadów na terenie całego kraju. Kształtem przypominają "polskie kuzynki", ale zazwyczaj są od nich nieco większe. Ich kolorystyka różni się od rodzimych gatunków. Są bowiem czerwone, pomarańczowe, żółte, a nawet czarne.
Istotna jest liczność kropek na pancerzach tych owadów, które mogą całkowicie być ich pozbawione, albo wręcz w nie obfitować. Mogą mieć ich nawet ponad 20, a znane nam biedronki mają zazwyczaj nie więcej niż 10 kropek. Kształt kropek biedronek azjatyckich jest również zdecydowanie bardziej nieregularny.
Te osobniki bardzo dobrze przystosowały się do życia w obszarach miejskich. Nie ograniczają się do terenów zielonych, ponieważ bez problemu mogą zamieszkać w budynkach, które stanowią dla nich doskonałe zimowe schronienie.
Szczególnie w październiku biedronki azjatyckie stają się bardziej aktywne, próbują szukać schronienia w domach i mieszkaniach. Powinniśmy mieć się jednak na baczności. Gdy poczują się zagrożone, mogą zaatakować.
2. Czy ugryzienie przez biedronkę azjatycką jest niebezpieczne?
Azjatyckie biedronki emitują tzw. hemolimfę. To żółta substancja, która łączy rolę krwi i limfy. Hemolimfa składa się z metoksypyrazynów, które mogą wywołać ciężkie reakcje alergiczne u człowieka, niezależnie od wieku.
Choć samo ukłucie tych insektów zwykle nie jest bolesne, mogą się po nim pojawić objawy alergii. Do najczęstszych należą:
- zapalenie spojówek,
- katar,
- obrzęk naczynioruchowy,
- astma,
- pokrzywka.
Biedronki azjatyckie, podobnie jak wiele innych owadów, mają trudności z pokonywaniem różnych przeszkód, takich jak moskitiery zamontowane na oknie. W celu skutecznego odstraszania azjatyckich biedronek, dobrze jest pokryć framugi okien oraz futryny drzwi mentolem lub kamforą, które odstraszą te owady.
Kiedy owady znajdują drogę do naszych domów, najzdrowszym dla nich i dla nas rozwiązaniem jest wypuścić je na wolność przez okno. W przypadku styczności z biedronkami, szczególnie ważne jest dokładne umycie rąk, aby zapobiec ewentualnej reakcji alergicznej, którą mogą wywołać substancje przez nie wydzielane.
Masz materiał, którym chcesz się podzielić? Wyślij do nas przez naszą stronę dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.