Biedronka azjatycka – jak wygląda i czy jej ugryzienie jest groźne?
Biedronka azjatycka (łac. Harmonia axyridis, arlekin) to owad, który przywędrował ze wschodniej i środkowej Azji do obu Ameryk i Europy. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją w Poznaniu w 2006 r., skąd zaczęła się jej ekspansja na wschód kraju. Zaliczana jest do gatunków inwazyjnych, co oznacza, że wdziera się w niezasiedlone dotychczas przez nią obszary i wypiera z nich inne podobne jej gatunki. Czy trzeba się bać biedronki azjatyckiej?
1. Skąd wzięła się w Polsce biedronka azjatycka?
Swój istotny wkład w jej zadomowienie miał człowiek. Od 1916 r. biedronkę azjatycką importowano do Stanów Zjednoczonych, by pomagała zwalczać mszyce atakujące uprawy. Początkowo nie stanowiła zagrożenia dla rodzimej fauny, jednak w 1988 r. w na terenach Luizjany zaobserwowano znaczny wzrost jej populacji.
Europa również zaczęła sprowadzać biedronki azjatyckie w trosce o uprawy. Dość szybko importowane owady zaczęły się czuć jak u siebie i wypierać inne rodzime gatunki. W Polsce biedronek azjatyckich mamy 76 i wszystkie są zagrożone przez ”wschodnią kuzynkę”.
2. Jak wygląda biedronka azjatycka?
Biedronka azjatycka jest większa niż większość pozostałych gatunków tego owada. Mierzy od 5 do 88 mm długości i 4 do 7 mm szerokości. Biedronka azjatycka ma kształt owalny i wypukły jak inne chrząszcze. Pokrywa jej skrzydeł przybiera różne kolory, od jasnożółtego po pomarańczowy, a nawet czarny. Biedronka azjatycka może nie mieć żadnych kropek albo nosić je w liczbie nawet do 23.
3. Czym się żywi biedronka?
Biedronka azjatycka żywi się mszycami, ale nie pogardzi również innymi owadami (np. przędziorkami, koliszkami, a także larwami i jajami motyli). Zjada również jaja inny biedronek (w tym naszych krajowych). Z pokarmów roślinnych biedronka azjatycka preferuje pyłek kwiatowy, nektar i owoce, więc może powodować straty w sadach.
Odnotowano przypadki, kiedy biedronki azjatyckie karmiły się również jabłkami, gruszkami, malinami, owocami cytrusów i uprawami ziemniaków.
4. Występowanie biedronki
Biedronka azjatycka lubi zimować w wielkich grupach liczących nawet wiele tysięcy osobników. Na miejsce pobytu wybiera wówczas nasze mieszkania i domy. Gdy wchodzi w konflikt z człowiekiem, potrafi go ugryźć i pozostawić "pamiątkę" w postaci zaczerwienienia i swędzenia. Biedronka azjatycka czasem zostawia żółte plamy na ścianach, meblach i innych rzeczach.
Biedronka azjatycka jest najbardziej mobilna jesienią, gdy szuka odpowiedniego schronienia, gdzie mogłaby przeczekać zimę. Jej krajanki ze Wschodu zwykle kierują się w stronę gór, by znaleźć kwaterę w kamiennych szczelinach i pod głazami. U nas lubią przeczekiwać zimę w wieżowcach.
Wczesną jesienią biedronkom azjatyckim zdarza się szukać przystani na ścianach domów. Obsiadają je wtedy w wielkiej liczbie.
Biedronka azjatycka najbardziej lubi przebywać wśród drzew i krzewów liściastych. Tam się też rozmnaża. Biedronka azjatycka dobrze się czuje również w terenach miejskich, np. w parkach, na przyulicznych drzewach.
Owad powoduje szkody w uprawach owocowych. Najbardziej narzekają na nią producenci win. Biedronka azjatycka lubi gnieździć się w gronach. Gdy trafi do beczki wraz z owocami, popsuje smak wina. Taki trunek nie nadaje się do spożycia, a winiarze ponoszą straty finansowe.
5. Objawy ugryzienia przez biedronkę
Zdarza się, że biedronka azjatycka może ugryźć człowieka, co powoduje zaczerwienienie i swędzenie. Jej hemolimfa (płyn pełniący jednocześnie funkcję krwi i limfy wywołuje uczulenia u osób w każdym wieku niezależnie od płci. Reakcje alergiczne na ugryzienie biedronki azjatyckiej mogą objawiać się katarem, zapaleniem spojówek, astmą, pokrzywką, a nawet obrzękiem naczynioruchowym.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.