Trwa ładowanie...

Biedronka azjatycka – jak wygląda i czy jej ugryzienie jest groźne?

Biedronka azjatycka (łac. Harmonia axyridis, arlekin) to owad, który przywędrował ze wschodniej i środkowej Azji do obu Ameryk i Europy. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją w Poznaniu w 2006 r., skąd zaczęła się jej ekspansja na wschód kraju. Zaliczana jest do gatunków inwazyjnych, co oznacza, że wdziera się w niezasiedlone dotychczas przez nią obszary i wypiera z nich inne podobne jej gatunki. Czy trzeba się bać biedronki azjatyckiej?

Zobacz film: "Domowe sposoby na odstraszenie owadów"

spis treści

1. Skąd wzięła się w Polsce biedronka azjatycka?

Swój istotny wkład w jej zadomowienie miał człowiek. Od 1916 r. biedronkę azjatycką importowano do Stanów Zjednoczonych, by pomagała zwalczać mszyce atakujące uprawy. Początkowo nie stanowiła zagrożenia dla rodzimej fauny, jednak w 1988 r. w na terenach Luizjany zaobserwowano znaczny wzrost jej populacji.

Europa również zaczęła sprowadzać biedronki azjatyckie w trosce o uprawy. Dość szybko importowane owady zaczęły się czuć jak u siebie i wypierać inne rodzime gatunki. W Polsce biedronek azjatyckich mamy 76 i wszystkie są zagrożone przez ”wschodnią kuzynkę”.

2. Jak wygląda biedronka azjatycka?

Biedronka azjatycka jest większa niż większość pozostałych gatunków tego owada. Mierzy od 5 do 88 mm długości i 4 do 7 mm szerokości. Biedronka azjatycka ma kształt owalny i wypukły jak inne chrząszcze. Pokrywa jej skrzydeł przybiera różne kolory, od jasnożółtego po pomarańczowy, a nawet czarny. Biedronka azjatycka może nie mieć żadnych kropek albo nosić je w liczbie nawet do 23.

3. Czym się żywi biedronka?

Biedronka azjatycka żywi się mszycami, ale nie pogardzi również innymi owadami (np. przędziorkami, koliszkami, a także larwami i jajami motyli). Zjada również jaja inny biedronek (w tym naszych krajowych). Z pokarmów roślinnych biedronka azjatycka preferuje pyłek kwiatowy, nektar i owoce, więc może powodować straty w sadach.

Odnotowano przypadki, kiedy biedronki azjatyckie karmiły się również jabłkami, gruszkami, malinami, owocami cytrusów i uprawami ziemniaków.

(arch.prywatne)

4. Występowanie biedronki

Biedronka azjatycka lubi zimować w wielkich grupach liczących nawet wiele tysięcy osobników. Na miejsce pobytu wybiera wówczas nasze mieszkania i domy. Gdy wchodzi w konflikt z człowiekiem, potrafi go ugryźć i pozostawić "pamiątkę" w postaci zaczerwienienia i swędzenia. Biedronka azjatycka czasem zostawia żółte plamy na ścianach, meblach i innych rzeczach.

Biedronka azjatycka jest najbardziej mobilna jesienią, gdy szuka odpowiedniego schronienia, gdzie mogłaby przeczekać zimę. Jej krajanki ze Wschodu zwykle kierują się w stronę gór, by znaleźć kwaterę w kamiennych szczelinach i pod głazami. U nas lubią przeczekiwać zimę w wieżowcach.

Wczesną jesienią biedronkom azjatyckim zdarza się szukać przystani na ścianach domów. Obsiadają je wtedy w wielkiej liczbie.

Biedronka azjatycka najbardziej lubi przebywać wśród drzew i krzewów liściastych. Tam się też rozmnaża. Biedronka azjatycka dobrze się czuje również w terenach miejskich, np. w parkach, na przyulicznych drzewach.

Owad powoduje szkody w uprawach owocowych. Najbardziej narzekają na nią producenci win. Biedronka azjatycka lubi gnieździć się w gronach. Gdy trafi do beczki wraz z owocami, popsuje smak wina. Taki trunek nie nadaje się do spożycia, a winiarze ponoszą straty finansowe.

5. Objawy ugryzienia przez biedronkę

Zdarza się, że biedronka azjatycka może ugryźć człowieka, co powoduje zaczerwienienie i swędzenie. Jej hemolimfa (płyn pełniący jednocześnie funkcję krwi i limfy wywołuje uczulenia u osób w każdym wieku niezależnie od płci. Reakcje alergiczne na ugryzienie biedronki azjatyckiej mogą objawiać się katarem, zapaleniem spojówek, astmą, pokrzywką, a nawet obrzękiem naczynioruchowym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.