Trwa ładowanie...

Biedronka azjatycka – jak wygląda i czy jej ugryzienie jest groźne?

Avatar placeholder
29.03.2021 23:18
Biedronka azjatycka to gatunek, który zagraża naszym rodzimym owadom.
Biedronka azjatycka to gatunek, który zagraża naszym rodzimym owadom. (pl.123rf.com)

Biedronka azjatycka (łac. Harmonia axyridis, arlekin) to owad, który przywędrował ze wschodniej i środkowej Azji do obu Ameryk i Europy. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją w Poznaniu w 2006 r., skąd zaczęła się jej ekspansja na wschód kraju. Zaliczana jest do gatunków inwazyjnych, co oznacza, że wdziera się w niezasiedlone dotychczas przez nią obszary i wypiera z nich inne podobne jej gatunki. Czy trzeba się bać biedronki azjatyckiej?

spis treści

1. Skąd wzięła się w Polsce biedronka azjatycka?

Swój istotny wkład w jej zadomowienie miał człowiek. Od 1916 r. biedronkę azjatycką importowano do Stanów Zjednoczonych, by pomagała zwalczać mszyce atakujące uprawy. Początkowo nie stanowiła zagrożenia dla rodzimej fauny, jednak w 1988 r. w na terenach Luizjany zaobserwowano znaczny wzrost jej populacji.

Europa również zaczęła sprowadzać biedronki azjatyckie w trosce o uprawy. Dość szybko importowane owady zaczęły się czuć jak u siebie i wypierać inne rodzime gatunki. W Polsce biedronek azjatyckich mamy 76 i wszystkie są zagrożone przez ”wschodnią kuzynkę”.

2. Jak wygląda biedronka azjatycka?

Biedronka azjatycka jest większa niż większość pozostałych gatunków tego owada. Mierzy od 5 do 88 mm długości i 4 do 7 mm szerokości. Biedronka azjatycka ma kształt owalny i wypukły jak inne chrząszcze. Pokrywa jej skrzydeł przybiera różne kolory, od jasnożółtego po pomarańczowy, a nawet czarny. Biedronka azjatycka może nie mieć żadnych kropek albo nosić je w liczbie nawet do 23.

3. Czym się żywi biedronka?

Zobacz film: "Domowe sposoby na odstraszenie owadów"

Biedronka azjatycka żywi się mszycami, ale nie pogardzi również innymi owadami (np. przędziorkami, koliszkami, a także larwami i jajami motyli). Zjada również jaja inny biedronek (w tym naszych krajowych). Z pokarmów roślinnych biedronka azjatycka preferuje pyłek kwiatowy, nektar i owoce, więc może powodować straty w sadach.

Odnotowano przypadki, kiedy biedronki azjatyckie karmiły się również jabłkami, gruszkami, malinami, owocami cytrusów i uprawami ziemniaków.

(arch.prywatne)

4. Występowanie biedronki

Biedronka azjatycka lubi zimować w wielkich grupach liczących nawet wiele tysięcy osobników. Na miejsce pobytu wybiera wówczas nasze mieszkania i domy. Gdy wchodzi w konflikt z człowiekiem, potrafi go ugryźć i pozostawić "pamiątkę" w postaci zaczerwienienia i swędzenia. Biedronka azjatycka czasem zostawia żółte plamy na ścianach, meblach i innych rzeczach.

Biedronka azjatycka jest najbardziej mobilna jesienią, gdy szuka odpowiedniego schronienia, gdzie mogłaby przeczekać zimę. Jej krajanki ze Wschodu zwykle kierują się w stronę gór, by znaleźć kwaterę w kamiennych szczelinach i pod głazami. U nas lubią przeczekiwać zimę w wieżowcach.

Wczesną jesienią biedronkom azjatyckim zdarza się szukać przystani na ścianach domów. Obsiadają je wtedy w wielkiej liczbie.

Biedronka azjatycka najbardziej lubi przebywać wśród drzew i krzewów liściastych. Tam się też rozmnaża. Biedronka azjatycka dobrze się czuje również w terenach miejskich, np. w parkach, na przyulicznych drzewach.

Owad powoduje szkody w uprawach owocowych. Najbardziej narzekają na nią producenci win. Biedronka azjatycka lubi gnieździć się w gronach. Gdy trafi do beczki wraz z owocami, popsuje smak wina. Taki trunek nie nadaje się do spożycia, a winiarze ponoszą straty finansowe.

5. Objawy ugryzienia przez biedronkę

Zdarza się, że biedronka azjatycka może ugryźć człowieka, co powoduje zaczerwienienie i swędzenie. Jej hemolimfa (płyn pełniący jednocześnie funkcję krwi i limfy wywołuje uczulenia u osób w każdym wieku niezależnie od płci. Reakcje alergiczne na ugryzienie biedronki azjatyckiej mogą objawiać się katarem, zapaleniem spojówek, astmą, pokrzywką, a nawet obrzękiem naczynioruchowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze