Trzy wczesne objawy alzheimera. Nie są związane z pamięcią
Neurobiolog Robert Love, który zajmuje się prewencją choroby Alzheimera poprzez zastosowanie najnowszych osiągnięć naukowych, podzielił się na swoim TikToku wiedzą na temat wczesnych symptomów tej choroby. Oto trzy z nich.
1. Lekarz wskauje objawy alzheimera
Umieszczanie przedmiotów w nietypowych miejscach
Jednym z wczesnych ostrzeżeń mogących wskazywać na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera jest umieszczanie codziennych przedmiotów w nieoczekiwanych lokalizacjach. - To przekracza granice zwykłego zapominania o tym, gdzie jakiś przedmiot powinien leżeć albo gdzie się go położyło. Chodzi raczej o sytuacje, że przedmioty nagle znajdują się w miejscach dla nich zupełnie nietypowych. Na przykład klucze do samochodu w lodówce - wyjaśnia Love.
Wycofanie społeczne
Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest wycofanie się z życia społecznego. Osoby będące na wczesnym etapie choroby Alzheimera mogą wykazywać mniejsze zainteresowanie spotkaniami z rodziną czy przyjaciółmi i unikać udziału w aktywnościach społecznych. Love zaznacza, że takie zmiany w zachowaniu są "ważnym sygnałem ostrzegawczym", na który warto zwrócić uwagę.
Zmiany nastroju
- W chorobie Alzheimera nie chodzi tylko o utratę zdolności poznawczych. Równie ważne są zmiany nastroju - mówi Love, zwracając uwagę na to, że huśtawki emocjonalne zwykle nie są kojarzone z chorobami neurodegneracyjnymi, mimo że są ich istotnymi objawami.
2. Inne objawy alzheimera
Wśród innych objawów choroby Alzheimera znajdują się:
- problemy z pamięcią (trudności z zapamiętywaniem niedawnych wydarzeń, nazwisk czy twarzy, powtarzanie tych samych pytań),
- rosnące trudności z organizacją i planowaniem,
- problemy z orientacją w nowych miejscach,
- trudności w dobieraniu odpowiednich słów, problemy z liczbami oraz obsługą pieniędzy,
- pojawienie się niepokoju.
3. Zapobieganie chorobie Alzheimera
W swoim filmie Robert Love podkreślił, że kluczowym aspektem w przeciwdziałaniu chorobie Alzheimera jest jej wczesne wykrycie (nawet przed rozwinięciem się objawów).
- Wczesne rozpoznanie choroby jest fundamentem do jej zatrzymania lub nawet do jej zapobieżenia. Im szybciej rozpoczniemy działania profilaktyczne, tym większa szansa na uniknięcie rozwinięcia się choroby i związanej z nią utraty pamięci - mówi Love.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.