U Moniki Olejnik wykryto raka piersi. Nowotwór może dawać nietypowe objawy
Monika Olejnik przeszła operację z powodu raka piersi. Dziennikarka wyznała, że została zdiagnozowana w tym roku, a po zabiegu "czuje się dobrze". Zaapelowała też, by nie lekceważyć badań profilaktycznych, które mogą uratować życie.
1. Moniki Olejnik
U Moniki Olejnik wykryto nowotwór piersi. 67-letnia dziennikarka wyznała na Instagramie, że musiała przejść operację.
"W jednym z prawie słonecznych miesięcy 2024 roku usłyszałam diagnozę - nowotwór piersi. Potem jeden z weekendów spędziłam w szpitalu. Po operacji jest lepiej, podejmuje nowe wyzwania i czuję się dobrze" - napisała Olejnik w poście opublikowanym na Instagramie.
Dziennikarka zaapelowała też, by nie lekceważyć badań profilaktycznych. "Bardzo was proszę kochani badajcie się i nie poddawajcie się po badaniach. Profilaktyka i wczesne i wykrycie nowotworu może uratować życie" - podkreśliła.
Zaznaczyła, że kluczowym elementem profilaktyki jest regularna aktywność fizyczna.
"Bądźcie proszę aktywni sportowo. Moja pasja sportowa, systematyczne treningi od ponad 20-u lat, bardzo mi pomogły ostatnio. Miałam tak potrzebną mi siłę" - wyznała na Instagramie.
2. Tak daje o sobie znać rak piersi
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 20 tysięcy nowych przypadków raka piersi, przy czym u 5-10 proc. pacjentek nowotwór jest rozpoznawany w momencie, kiedy choroba jest już zaawansowana.
Rak piersi może dawać nietypowe objawy. Choć może kojarzyć się z bólem, w rzeczywistości rzadko powoduje takie dolegliwości.
- Ból jest bardzo niespecyficzny dla raka piersi, właściwie zdecydowana większość raków piersi nie boli. Z reguły takie objawy bólowe mogą być przy postaciach zapalnych raka piersi, ale te występują bardzo rzadko - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Paweł Kabata, chirurg onkolog, znany w mediach społecznościowych jako "chirurg Paweł".
Najbardziej charakterystycznym objawem raka piersi jest wyczuwalny guz, ale również pogrubienie, "zaciągnięcie" skóry lub brodawki.
- Rzadziej spotykanym objawem raka piersi może być tzw. skórka pomarańczy, czyli obrzęk piersi. Skóra na piersi wygląda dosłownie jak skórka pomarańczy, jest taka napięta, obrzęknięta, z wydatnymi miejscami, w których są mieszki włosowe - zaznaczył lekarz.
Innym objawem raka piersi może być też wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. W rzadkich przypadkach mogą też wystąpić objawy zapalne, czyli zaczerwienienie skóry z ociepleniem, ale tego typu symptomy pojawiają się najczęściej albo w zaawansowanych stadiach choroby albo w postaciach zapalnych.
U niektórych kobiet może też wystąpić wyciek z piersi, ale - jak wyjaśniał chirurg - w około 60-80 proc. są to wycieki o charakterze łagodnym. Kluczowe znaczenie ma barwa wydzieliny. Najbardziej niepokojące są wycieki krwistoczerwone albo brunatne, które przypominają skrzepy czy strupy. To wymaga dużo szybszej diagnostyki.
3. Badania co najmniej raz w roku
Dr Kabata podkreślał, że poza samobadaniem raz w roku każda kobieta powinna zbadać piersi u specjalisty. Od 20. roku życia pacjentki powinny raz w roku profilaktycznie wykonać USG, z kolei u pań między 50. a 69. rokiem życia, ze względu na zmianę struktury piersi, zamiast USG zalecana jest mammografia.
Eksperci szacują, że ok. 5-10 proc. raków piersi ma podłoże genetyczne i jest związanych z dziedzicznymi mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2.
Dlatego wyjątkową czujność powinny zachować kobiety, u których w najbliższej rodzinie występowały nowotwory złośliwe, szczególnie jeśli były przypadki nowotworów BRCA-zależnych, jak rak piersi, jajnika, trzustki czy prostaty.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.