Trwa ładowanie...

W aptekach brakuje szczepionek. Nie tylko leki są problemem

Avatar placeholder
15.07.2019 06:42
W aptekach brakuje szczepionek m.in. przeciw meningokokom i HPV
W aptekach brakuje szczepionek m.in. przeciw meningokokom i HPV (123rf.com)

Po opublikowanym raporcie na temat braku dostępności leków w Polsce rozgorzała dyskusja. Okazuje się, że nie tylko chorzy na cukrzycę czy mający problemy z tarczycą znaleźli się w kłopocie. W aptekach brakuje też szczepionek mi.n przeciwko odrze czy HPV. Z czego to wynika?

1. Trudno dostępne szczepionki

Jak podaje Newsweek pacjenci mogą mieć duże problemy z zakupem szczepionek Priorix (przeciwko odrze, śwince i różyczce), Cervarix (przeciw HPV), Menveo (przeciw meningokokom), Havrix (przeciwko żółtaczce typu A) oraz Rabipur (przeciw wściekliźnie).

Te dwie ostatnie przyjmowane są zwykle przez osoby, które jadą na wakacje do krajów tropikalnych. Jeden z najpopularniejszych producentów szczepionek, firma GSK, informuje na swojej stronie internetowej, że na realizację zamówień na szczepionki trzeba będzie poczekać nawet do jesieni.

2. Rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych

Problem z dostępem do szczepionek pojawił się wraz ze wzrostem zachorowań na choroby zakaźne. W Polsce wiele osób choruje obecnie na odrę. Osoby nieszczepione lub te, które przyjęły tylko jedną dawkę szczepionki szukają sposobów na ''doszczepienie się''. To sprawia, że popyt na szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce przewyższył podaż.

Zobacz film: "Zrezygnowała ze szczepienia dziecka"

Podobnie jest w przypadku szczepienia przeciw żółtaczce typu A. W ostatnim roku znacznie wzrosła liczba zakażeń tym wirusem, przez co popularność szczepionki wzrosła. Jest ona szczególnie widoczna przed wakacjami, gdy wiele osób szczepi się przed wyjazdem do innego kraju.

Jak przyznał w rozmowie z ''Gazetą Wyborczą'' Marek Tomkow, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, trudno jest przewidywać, żeby apteki nagle zaczęły masowo zamawiać szczepionki. Zainteresowanie nimi wzrasta sezonowo, gdy rośnie liczba zachorowań.

Jeśli chodzi o szczepionki przeznaczone na szczepienia obowiązkowe, to nie ma powodów do obaw. W rozmowie z GW Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego zapewnia, że wszystkie szczepionki, objęte obowiązkiem szczepień, są policzone co do dawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze