Wpływ stresu na nasze zdrowie w końcu sprecyzowany

Stres jest znanym czynnikiem rozwoju wielu chorób. Jest stanem psychologicznym, który w znacznym stopniu oddziałuje na wszystkie elementy naszego organizmu. Powoduje osłabienie funkcjonowania układu odpornościowego, nasilenie chorób, których podłożem są zaburzenia autoimmunologiczne.

Pojawia się coraz więcej głosów sugerujących, że przewlekły stres przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Stan ten powoduje również choroby serca - to nie nowość.

Jednak do tej pory naukowcy nie byli w stanie określić, jaki jest dokładny patomechanizm tego zjawiska. Badacze postanowili przeanalizować, jak emocje (w tym przypadku stres) wpływają na funkcjonowanie serca.

Dzięki eksperymentom przeprowadzonym na zwierzętach, dowiedziono, że stres zwiększa produkcję białych krwinek, co z kolei ma wpływ na zaostrzenie procesu zapalnego. Najnowsze doniesienia zostały opublikowane w prestiżowym magazynie "The Lancet".

W celu odpowiedzi na pytanie, jak stres wpływa na funkcje serca, przeprowadzono dwa badania. W pierwszym dokonano analizy badań PET oraz TK blisko 300 osób. Badania pozwalały sprawdzić, jaka jest aktywność mózgu oraz poziom zapalenia w naczyniach krwionośnych. Na początku badania wszyscy uczestnicy byli zdrowi - po wykonaniu eksperymentu monitorowano ich stan zdrowia przez okres 5 lat.

Druga część badania została przeprowadzona w oparciu o uczestnictwo nieco mniejszej ilości osób, u których zdiagnozowano jednostkę chorobową - zespół stresu pourazowego (PTSD). U 22 uczestników pierwszego badania w 5 letnim okresie monitorowania wystąpił udar lub zawał serca.

Na tej podstawie wysnuto wnioski, które jasno stwierdzają, że zwiększona aktywność w regionie jądra migdałowatego ma związek z występowaniem epizodów sercowo-naczyniowych.

Co ciekawe istnieje możliwość stwierdzenia, jaki jest związek aktywności jądra migdałowatego z czasem wystąpienia zdarzeń chorobowych. Większa aktywność w tym regionie sprzyjała wystąpieniu incydentów sercowo-naczyniowych w szybszym czasie.

Jak się okazało, aktywność w jądrze migdałowatym korelowała także ze zwiększoną produkcją krwinek białych w szpiku kostnym. Jak zaznaczają sami naukowcy to pionierskie badanie, które rzuca światło na związek mózgu i pracy serca.

8 sposobów na rozładowanie stresu

Bo-Tau to technika, która pomaga rozładować stres za pomocą oddechu. ”Gdy odczuwamy niepokój, oddychamy szybciej, przez co stężenie dwutlenku węgla we...

Najnowsze badania stanowią dobrą bazę dla analizy nowego połączenia w organizmie: osi mózg-serce-szpik kostny. Również doniesienia te być może posłużą w opracowaniu nowych metod terapeutycznych. Pomimo rozwoju medycyny w XXI wieku mózg nadal skrywa przed nami pewne tajemnice.

Przeprowadzone badania być może zainspirują innych naukowców, którzy stwierdzą, jak praca mózgu wpływa na wystąpienie różnych chorób. Z pewnością rozwój technik diagnostyki obrazowej sprzyja powstawaniu nowych badań. Czy innowacyjne odkrycia będą milowym krokiem w osiągnięciach medycyny?

Na takie wnioski trzeba jeszcze poczekać, ale istnieje spore prawdopobieństwo, że przeprowadzone badania nie pójdą na marne i znajdą zastosowanie w praktyce lekarskiej. To dobra perspektywa dla wszystkich pacjentów – być może analiza pracy mózgu da możliwości przewidzenia wystąpienia pewnych schorzeń w przyszłości.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Stres

Czynniki stresowe

Czynniki stresowe

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją sprawdzone sposoby by zmniejszyć jego wpływ na samopoczucie i zdrowie.

#dzieńdobryWP

Czy mięso może powodować raka? (WIDEO)

Czy mięso może powodować raka? (WIDEO) Odtwórz wideo

mają taki sam wpływ na nasze zdrowie? Czy częste spożywanie przetworzonego mięsa w postaci wędlin lub parówek może przyspieszyć rozwój nowotworów? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskie...

Dania z warzyw

Zapiekana cebula

Zapiekana cebula

Wszyscy znamy wartość odżywczą cebuli i jej wpływ na nasz organizm i nasze zdrowie. Czasem jednak można poeksperymentować i przyrządzić cebulę inaczej - na przykład w formie pysznej...

Uzależnienie od papierosów

Jak e-papieros wpływa na nasze zdrowie? (WIDEO)

Jak e-papieros wpływa na nasze zdrowie? (WIDEO) Odtwórz wideo

E-papieros wpływa na zdrowie? Tadeusz Zielonka z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc tłumaczy, jak e-papieros wpływa na organizm palącego. Czy nikotyna (...) z elektronicznego papierosa jest mniej szkodliwa? Okazuje się, że w odróżnieniu...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

9 zwyczajów najzdrowszych ludzi na świecie

9 zwyczajów najzdrowszych ludzi na świecie

Unikanie stresu Stres towarzyszy nam na co dzień, ale to od nas zależy, do jakiego stopnia oddziałuje na nasze zdrowie i życie. Jeśli doświadczamy (...) napięcia emocjonalnego, ale staramy...

Odchudzanie

Niezwykłe metamorfozy zwykłych ludzi

Niezwykłe metamorfozy zwykłych ludzi

silnej woli. Zrzucenie zbędnych kilogramów ma nie tylko zbawienny wpływ na zdrowie, ale także realnie podnosi jakość życia - w końcu lepiej czujemy (...) . Zrzucenie zbędnych kilogramów ma nie tylko...

Uroda

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą

Mniejszy stres Badania wykazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu już w ciągu 5 minut. Ucieczka od betonowej dżungli i frustrującej (...) prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy, ma dobroczynny wpływ...