Trwa ładowanie...

Wpływ stresu na nasze zdrowie w końcu sprecyzowany

Lek. Mateusz Nawrocki
13.01.2017 13:08
Wpływ stresu na nasze zdrowie w końcu sprecyzowany
Wpływ stresu na nasze zdrowie w końcu sprecyzowany

Stres jest znanym czynnikiem rozwoju wielu chorób. Jest stanem psychologicznym, który w znacznym stopniu oddziałuje na wszystkie elementy naszego organizmu. Powoduje osłabienie funkcjonowania układu odpornościowego, nasilenie chorób, których podłożem są zaburzenia autoimmunologiczne.

Pojawia się coraz więcej głosów sugerujących, że przewlekły stres przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Stan ten powoduje również choroby serca - to nie nowość.

Jednak do tej pory naukowcy nie byli w stanie określić, jaki jest dokładny patomechanizm tego zjawiska. Badacze postanowili przeanalizować, jak emocje (w tym przypadku stres) wpływają na funkcjonowanie serca.

Dzięki eksperymentom przeprowadzonym na zwierzętach, dowiedziono, że stres zwiększa produkcję białych krwinek, co z kolei ma wpływ na zaostrzenie procesu zapalnego. Najnowsze doniesienia zostały opublikowane w prestiżowym magazynie "The Lancet".

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Jak stres wpływa na nasz organizm?
Jak stres wpływa na nasz organizm?

W celu odpowiedzi na pytanie, jak stres wpływa na funkcje serca, przeprowadzono dwa badania. W pierwszym dokonano analizy badań PET oraz TK blisko 300 osób. Badania pozwalały sprawdzić, jaka jest aktywność mózgu oraz poziom zapalenia w naczyniach krwionośnych. Na początku badania wszyscy uczestnicy byli zdrowi - po wykonaniu eksperymentu monitorowano ich stan zdrowia przez okres 5 lat.

Druga część badania została przeprowadzona w oparciu o uczestnictwo nieco mniejszej ilości osób, u których zdiagnozowano jednostkę chorobową - zespół stresu pourazowego (PTSD). U 22 uczestników pierwszego badania w 5 letnim okresie monitorowania wystąpił udar lub zawał serca.

Na tej podstawie wysnuto wnioski, które jasno stwierdzają, że zwiększona aktywność w regionie jądra migdałowatego ma związek z występowaniem epizodów sercowo-naczyniowych.

Co ciekawe istnieje możliwość stwierdzenia, jaki jest związek aktywności jądra migdałowatego z czasem wystąpienia zdarzeń chorobowych. Większa aktywność w tym regionie sprzyjała wystąpieniu incydentów sercowo-naczyniowych w szybszym czasie.

Jak się okazało, aktywność w jądrze migdałowatym korelowała także ze zwiększoną produkcją krwinek białych w szpiku kostnym. Jak zaznaczają sami naukowcy to pionierskie badanie, które rzuca światło na związek mózgu i pracy serca.

Najnowsze badania stanowią dobrą bazę dla analizy nowego połączenia w organizmie: osi mózg-serce-szpik kostny. Również doniesienia te być może posłużą w opracowaniu nowych metod terapeutycznych. Pomimo rozwoju medycyny w XXI wieku mózg nadal skrywa przed nami pewne tajemnice.

Przeprowadzone badania być może zainspirują innych naukowców, którzy stwierdzą, jak praca mózgu wpływa na wystąpienie różnych chorób. Z pewnością rozwój technik diagnostyki obrazowej sprzyja powstawaniu nowych badań. Czy innowacyjne odkrycia będą milowym krokiem w osiągnięciach medycyny?

Na takie wnioski trzeba jeszcze poczekać, ale istnieje spore prawdopobieństwo, że przeprowadzone badania nie pójdą na marne i znajdą zastosowanie w praktyce lekarskiej. To dobra perspektywa dla wszystkich pacjentów – być może analiza pracy mózgu da możliwości przewidzenia wystąpienia pewnych schorzeń w przyszłości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze