Trwa ładowanie...

Wprowadzenie od nowego roku elektronicznej dokumentacji ma ułatwić życie lekarzom i pacjentom (WIDEO)

Zobacz film: "Wprowadzenie od nowego roku elektronicznej dokumentacji ma ułatwić życie lekarzom i pacjentom"

E-ZLA będzie mógł wystawiać każdy lekarz, który posiada decyzję ZUS upoważniającą do wystawiania zaświadczeń lekarskich i ma dostęp do odpowiedniego oprogramowania. Jeżeli lekarz nie ma takiej decyzji, może o nią wystąpić wypełniając formularz ZUS e-ZLA. Dokument ten można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS lub przekazać w formie papierowej.

Do wystawiania e-ZLA niezbędne jest również posiadanie profilu zaufanego na platformie ZUS lub dostęp do aplikacji gabinetowej zintegrowanej z tą platformą.

Dzięki tej nowej funkcjonalności platformy ZUS, lekarz w czasie wystawiania zwolnienia uzyska dostęp do danych swojego pacjenta. Wystarczy wpisać PESEL, a większość danych zostanie automatycznie pobrana z sytsemu. System ułatwi również uzupełnianie danych dotyczących niezdolności do pracy, podpowie kod choroby oraz kody literowe AID. Lekarz będzie miał również dostęp do zaświadczeń wystawionych dla danego pacjenta.

Lekarze od wielu lat czekają na elektroniczną dokumentację, na wystawienie zwolnień. Dzięki temu lekarz nie będzie musiał chodzić po bloczki zwolnień, następnie ręcznie ich wypełniać, później kopie zawozić do ZUS-u tylko wszystko to będzie zautomatyzowane. To wiele przyspieszy nam naszą pracę i będziemy mogli więcej miejsca poświęcić dla pacjenta.

Czasami zdarzają się pomyłki w danych, które spisuje lekarz, wpisuje lekarz do zwolnienia papierowego. I wtedy pacjent musi zgłosić się do danego lekarza żeby to poprawić. W systemie automatycznym będzie można zrobić to po prostu przez internet i to naprawdę bardzo ułatwi życie pacjentom i lekarzom.

Dla lekarza o tyle się zmieni wystawienie zwolnień elektronicznych, że przyspieszymy, mam nadzieję, że przyspieszymy nieco ten proces. Natomiast z drugiej strony ZUS będzie dysponował wszystkimi danymi, które będzie mógł w czasie tak naprawdę rzeczywistym opracowywać.

I mam nadzieję, że dostaniemy informacje zwrotne, na co nasi pacjenci chorują najczęściej w naszej klinice, z jakimi chorobami się u nas pojawiają i ile dni wynosi absencja. To jest bardzo ważne z epidemiologicznego punktu widzenia dla lekarza. Natomiast ZUS będzie miał centralny rejestr wszystkiego w jednym miejscu i to też jest bardzo dobre.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie ułatwią obieg dokumentów
Elektroniczne zwolnienia lekarskie ułatwią obieg dokumentów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza