Trwa ładowanie...

Rusza akcja "List" Wirtualnej Polski i Fundacji Cancer Fighters. To już druga edycja akcji

Avatar placeholder
14.12.2021 16:07
Wspólna akcja WP i fundacji Cancer Fighters. Wesprzyj dzieci chore na raka
Wspólna akcja WP i fundacji Cancer Fighters. Wesprzyj dzieci chore na raka (WP)

WP i Fundacja Cancer Fighters rozpoczynają drugą edycję akcji świątecznej dla dzieci "List". W jej ramach każdy może napisać list i dodać otuchy małym Wojownikom, którzy mierzą się z chorobą nowotworową. Ambasadorem akcji został Michał Materla.

spis treści

1. Dodaj otuchy dzieciom

- Każdy zdaje sobie sprawę, jak wielką moc mogą mieć ciepłe słowa - mówi Michał Materla, słynny grappler oraz zawodnik MMA. - Wśród nas są osoby, które każdego dnia borykają się z bardzo ciężką chorobą nowotworową i naprawdę potrzebują naszego wsparcia i motywacji - podkreśla.

Dzięki świątecznej akcji "List", którą WP i Fundacja Cancer Fighters rozpoczęli z Materlą, każdy będzie mógł dodać otuchy małym Wojownikom.

2. Olek walczy już drugi raz

Zobacz film: "2. edycja akcji "List". Wirtualna Polska x Fundacja Cancer Fighters"

Aleksander Wybranowski marzył o pójściu do liceum. Niestety, diagnoza, która spadła, jak grom z jasnego nieba, pokrzyżowała plany.

Osteosarcoma to nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Leczenie trzeba było podjąć natychmiast. Najpierw chemioterapia, niedługo potem operacja usunięcia guza. Potem znowu chemioterapia i rehabilitacja.

Aleksander Wybranowski
Aleksander Wybranowski (Arh. prywatne)

Chłopiec nie upada na duchu. Już raz w swoim życiu stoczył walkę z rakiem. Kiedy miał 6 miesięcy wykryto u niego nowotwór mózgu. Wtedy udało mu się pokonać chorobę, wierzy, że i tym razem nie zabraknie mu sił.

3. Zaczęło się od bólu głowy

Nikt nie spodziewał się takiej diagnozy. Początkowo Pola Bogacz skarżyła się tylko na bóle głowy i senność. Ale kiedy objawy zaczęły być nie tylko dokuczliwe, a wręcz patologiczne, lekarze zaczęli doszukiwać się głębszej przyczyny.

Dopiero po jakimś czasie udało się postawić diagnozę. Okazało się, że jest to guz szyszynki, niewielkiego, ale bardzo ważnego gruczołu umiejscowionego w mózgu.

Pola Bogacz
Pola Bogacz (Arh. prywatne)

Na przełomie lutego i marca 2020 roku Pola zaczęła walkę z chorobą. Konieczną okazała się operacja oraz usunięcie guza. Potem było kilka rund chemioterapii oraz radioterapia.

Teraz Pola powoli dochodzi do siebie. Musi tylko stawiać się na częste kontrole oraz uczęszczać na intensywną rehabilitację. Dziewczynka jest pewna, że jej powrót do zdrowia to tylko kwestia czasu.

4. Maja tęskni za domem

Choroba sprawiła, że Maja Trawicka rzadko bywała w domu. Nie miała też kontaktu ze swoimi rówieśnikami. A mimo to, dziewczynka nadal jest uśmiechnięta i w pełni zmotywowana do walki o zdrowie.

Maja usłyszała diagnozę w maju 2020 roku. Niestety, okazało się, że niewielkie zgrubienie, które miała nad kostką to nowotwór, a konkretnie mięsak Ewinga.

 Maja Trawicka
Maja Trawicka (Arh. prywatne)

Maja ma już za sobą ciężką chemioterapię oraz operację usunięcia guza wraz z przeszczepem kości. Nie oznacza to jednak końca walki.

Dziewczynka cały czas porusza się w ortezie i o kulach, ponieważ ciągle istnieje ryzyko złamania kości. Oprócz tego Maja musi przyjmować chemii pooperacyjnej, która w dodatku nie jest refundowana, a niezbędna w procesie leczenia.

5. Podejrzewano chorobę nerek. Prawdziwa diagnoza okazała się szokiem

Problemy Franka Szareka zaczęły się latem 2021 roku.

Chłopiec skarżył się na ból pleców, który był tak silny, że nawet leki przeciwbólowe nie były w stanie pomóc. Początkowo lekarze podejrzewali chorobę nerek, ale szczegółowe badanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości.

Franek Szarek
Franek Szarek (Arh. prywatne)

Natomiast badania krwi sugerowały, że dzieje się coś niedobrego. Chłopiec został skierowany na kolejne testy. Wyniki były szokiem. Okazało się, że Franek ma ostrą białaczkę limfoblastyczną typu B.

Konieczne było natychmiastowe leczenie. Niestety, chemioterapia oraz leki sterydowe dały efekty uboczne. Pojawił się problem z wydolnością wątroby, więc terapia chłopca się opóźniła.

Obecnie Franek znowu jest w trakcie intensywnego leczenia. Chłopiec wierzy, że pomimo komplikacji pokona chorobę.

6. Jak pomóc?

WP Poczta razem z Fundacją Cancer Fighters zachęcają do wysyłania do podopiecznych fundacji kartek i życzeń. Słowa otuchy są potrzebne wszystkim chorym, a dzieciom, które walczą z rakiem - w szczególności. Chcemy zasypać dzieci toną słów wsparcia i otuchy. Niech wiedzą, że nie są same, że im kibicujemy, że podziwiamy ich determinację i siłę i życzymy im jak najlepiej.

Kartki można wysłać drogą elektroniczną:

cancerfighters@wp.pl

Lub tradycyjną pocztą na adres Fundacji:

Fundacja Cancer Fighters ul. Borowskiego 7/9 66-400 Gorzów Wielkopolski

Dodajmy dzieciom otuchy!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze