Trwa ładowanie...

Wydarzenia, które zmieniły polską rzeczywistość medyczną w 2014 roku

O naszych lekarzach jest na świecie coraz głośniej. A to za sprawą rewolucyjnych, bezprecedensowych dokonań, których są głównymi bohaterami. W ubiegłym roku nie zabrakło spektakularnych przedsięwzięć, które zmieniły oblicze polskiej medycyny. Przedstawiamy niektóre z nich.

spis treści

1. Ocalony po hipotermii

W listopadzie ubiegłego roku z zapartym tchem śledziliśmy wydarzenia związane z zaginięciem 2-letniego chłopca z Racławic, który niepostrzeżenie wymknął się z domu i przez kilka godzin przebywał na zimnie, w wyniku czego doszło do znacznego wyziębienia organizmu. Mały Adaś trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, gdzie lekarze dokonali cudu. Urządzenie ECMO umożliwiło przetoczenie mu pozaustrojowo utlenowanej krwi. Wystarczyła doba, aby temperatura jego ciała powróciła do normy. Do tej pory akcja ratunkowa nie powiodła się w przypadku nikogo, kto był wyziębiony do tego stopnia. Temperatura ciała malca spadła do 12 stopni, a więc była o 1,7 stopnia niższa niż w przypadku pacjenta uważanego za dotychczasowego rekordzistę.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Zwycięska walka o życie dziewczynki

Także w Krakowie miejsce miała inna nowatorska operacja. 5-letniej dziewczynce, cierpiącej na skomplikowaną wadę serca wszczepiono biologiczną zastawkę płucną. To ewenement na skalę światową – dziewczynka była najmniejszym pacjentem, na którym kiedykolwiek dokonano tego typu zabiegu. Trudna operacja wymagała nie tylko niesamowitej precyzji, ale i skorzystania z najnowszej technologii – odbyła się ona w hybrydowej sali z dwupłaszczyznową wizualizacją.

3. Niewiarygodne osiągnięcie neurochirurgów

Ogromne gratulacje należą się także wrocławskim neurochirurgom, którzy w październiku ubiegłego roku dokonali niemożliwego. We współpracy z angielskimi naukowcami postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę, który już nigdy miał nie odzyskać władzy w kończynach dolnych. Było to możliwe dzięki zastosowaniu bezprecedensowej metody przeszczepienia do przerwanego rdzenia kręgowego glejowych komórek węchowych pobranych z mózgu. Umożliwiło to dotarcie wysłanemu z mózgu impulsowi do nóg, dzięki czemu pacjent może samodzielnie wykonać dziś kilka kroków i poruszać się przystosowanym do jego potrzeb samochodem.

4. Bezprecedensowa operacja twarzy

Inny sukces miał miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Na początku minionego roku lekarze przeprowadzili tam operację wstawienia protezy żuchwy. Podczas tego samego zabiegu dokonano przeszczepienia fragmentu kości udowej, a także poprawiono wadę zgryzu, dzięki czemu twarz stała się bardziej symetryczna, a drogi oddechowe udrożnione. Zdecydowanie poprawiło to jakość życia chorego, któremu przez 32 lata deformacja twarzy uniemożliwiała swobodne oddychanie czy jedzenie.

Lista dokonań polskich lekarzy jest o wiele dłuższa. To, co niegdyś było poza zasięgiem chorych, dziś dzięki ich wytężonej pracy staje się możliwe. Miejmy nadzieję, że ten rok przyniesie kolejne, jeszcze większe sukcesy na tym polu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza