Zaczęło się od bólu głowy. Infekcja doprowadziła do całkowitego paraliżu
Sarah Todd Hammer miała 8 lat, kiedy podczas zajęć tanecznych zaczęła skarżyć się na silny ból. Kilka godzin później doznała paraliżu od szyi w dół. Obecnie 22-letnia kobieta częściowo odzyskała czucie. Poprzez media społecznościowe dzieli się swoją historią i pokazuje, że niepełnosprawność nie zawsze oznacza wyrok.
1. Nagły paraliż 8-latki
Wszystko zaczęło się, gdy Sarah miała 8 lat. Podczas zajęć rozbolała ją głowa i szyja. Po zakończeniu lekcji baletu nie była w stanie poruszać ramionami i dłońmi. Wciąż mogła jednak chodzić, choć sprawiało jej to trudności.
Następnego dnia rano okazało się, że Sarah nie jest w stanie w ogóle się poruszyć. Została całkowicie sparaliżowana od szyi w dół. Natychmiast zabrano ją do szpitala, gdzie lekarze ustalili przyczynę jej stanu.
Część kręgosłupa 8-latki została uszkodzona, zdiagnozowano u niej ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (AMF). Nie miało to nic wspólnego z baletem, choć moment okazał się niefortunny.
2. Stan zapalny rdzenia kręgowego
Ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego zwykle spowodowane nadmierną reakcją organizmu na infekcję. AMF prowadzi do stanu zapalnego wokół części rdzenia kręgowego zwanej istotą szarą.
Choroba najczęściej dotyka małe dzieci, u których może rozwinąć się infekcja wywołana enterowirusem. Z szacunków CDC wynika, że ok. 90 proc. przypadków dotyczy właśnie małych dzieci.
AMF zwykle objawia się osłabieniem mięśni oraz problemami z poruszaniem się. Nie istnieją metody leczenia, a terapia polega na łagodzeniu objawów. Choroba często prowadzi do wielu powikłań.
3. Trudne leczenie i konsekwencje AMF
Sarah w szpitalu spędziła dwa miesiące, w tym 12 dni na oddziale intensywnej terapii. Poddano ją leczeniu plazmaferezą, które polega na zastąpieniu osocza krwi. Po dwóch miesiącach znów mogła chodzić.
Przez kolejne pięć tygodni 8-latka uczęszczała na rehabilitację i odzyskała zdolność poruszania się. Obecnie Sarah ma 22 lata i zmaga się z paraliżem lewej ręki i ramion, choć jest w stanie poruszać prawą ręką.
AMF pozostawiło po sobie również inne problemy zdrowotne. U młodej kobiety rozwinęła się skolioza i doszło do zmniejszenia pojemności płuc. Ma także trudności z regulacją temperatury ciała.
Mimo trudności związanych z chorobą Sarah rozpoczęła studia i prowadzi normalne życie. Aktywnie udziela się też w mediach społecznościowych, gdzie stara się edukować ludzi na tematy związane z niepełnosprawnością.
- Moja niepełnosprawność jest integralną częścią mnie i nie chciałabym jej zmieniać, bo moje życie nie byłoby już takie samo - podsumowuje Sarah na swoim TikToku.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.