Trwa ładowanie...

Zaczyna się od bólu stawów. Deformuje ciało, doprowadza do zawału i zwłóknienia płuc

 Karolina Rozmus
22.04.2023 18:58
RZS może prowadzić do wielu powikłań
RZS może prowadzić do wielu powikłań (Getty Images)

To przewlekła choroba zapalna tkanki łącznej o podłożu immunologicznym, która atakuje często młode osoby już w wieku 30 lat. Nieleczona lub leczona źle - może skutkować nie tylko deformacją w obrębie stawów, ale i groźnymi powikłaniami ogólnoustrojowymi.

spis treści

1. "Ciężkie powikłania stawowe"

Dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, nefrolog i internista opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym pokazuje, do czego może prowadzić brak diagnozy w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Zdjęcie RTG pokazuje deformację w obrębie dłoni pacjentki, która – jak zdradza lekarka – ma 50 lat.

"Reumatoidalne zapalenie stawów. Ciężkie powikłania stawowe, ale i ogólnoustrojowe" – alarmuje dr Muras-Szwedziak w poście.

Zobacz film: "Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów"

Lekarka zdradza, że pacjentka otrzymywała leki przeciwbólowe i "na nerwy". Tymczasem w leczeniu RZS podaje się nie tylko leki przeciwbólowe z kategorii NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), ale także glikokortykosteroidy oraz leki modyfikujące przebieg choroby, jak leki biologiczne.

2. Zwiększa ryzyko osteoporozy, zawału serca i utraty wzroku

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która dotyka około 300 tys. Polaków. Przeważnie atakuje między 30. a 50. rokiem życia i statystycznie aż czterokrotnie częściej dotyczy kobiet.

RZS objawia się przez ból i obrzęk stawów
RZS objawia się przez ból i obrzęk stawów (Getty Images)

Choroba początkowo może objawiać się poprzez:

  • symetryczny ból i obrzęk stawów kończyn,
  • sztywność stawów powodująca utrudnienie w wykonywaniu codziennych czynności,
  • pojawienie się charakterystycznych guzków reumatoidalnych.

Dolegliwościom stawowym mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe:

  • utrata masy ciała,
  • stan podgorączkowy,
  • zmęczenie, problemy z koncentracją.

Prawidłowo leczona pozwala zachować sprawność. Jednak sondaż wśród 619 osób z RZS pochodzący z 2019 r. przeprowadzony przez socjologa Uniwersytetu Warszawskiego doktora Tomasza Sobierajskiego wykazał, że pacjenci niewiele wiedzą na temat choroby, która ich dotyka.

- Badane osoby dość dobrze oceniły swoją wiedzę na temat RZS, jednak odpowiedzi na szczegółowe pytania, jakie im zadano, ujawniły, że wiedza wielu z nich oparta jest na mitach, a nie na faktach – podkreślił specjalista UW cytowany podczas jednej z konferencji prasowych.

Warto mieć świadomość, że choć RZS to choroba, która atakuje stawy, to w rzeczywistości jest schorzeniem układowym. Może zajmować m.in. układ sercowy, oddechowy, nerwowy czy kostny. RZS zwiększa ryzyko osteoporozy, może prowadzić do pogorszenia, a nawet utraty wzroku, a także zwiększa ryzyko chorób serca.

Dlatego też leczenie jest istotne nie tylko w kontekście niwelowania dolegliwości bólowych chorych stawów czy zahamowania procesu utraty sprawności fizycznej, ale także z uwagi m.in. na obniżenie ryzyka zwłóknienia płuc czy zawału mięśnia sercowego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze