Zadbaj o swoje zęby
W dzisiejszym świecie, w którym wygląd zewnętrzny odgrywa bardzo istotną rolę, nie sposób nie zadbać o zęby. Są one integralną częścią naszego wizerunku i muszą prezentować się jak najlepiej. Jak dbać o uzębienie, by cieszyć się ich pięknem?
1. Mycie zębów jako podstawa higieny
Czynność ta powinna odbywać się minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Istotną kwestią wydaje się sam sposób szczotkowania zębów. Czas, jaki powinniśmy poświęcić na ich mycie, to około trzech minut. Wtedy wykonujemy między innymi koliste ruchy szczoteczką, nie zapominając przy tym, o umyciu zębów z każdej strony. Na koniec należy wyczyścić szczoteczką także język i wewnętrzną stronę policzków.
Warto dobrać odpowiednią szczoteczkę, bowiem od tego zależy skuteczność pielęgnacji. Wyróżnia się trzy ich rodzaje: miękką, średnią i twardą. Miękkie szczoteczki będą idealne dla osób mających wrażliwe zęby i dziąsła. Pamiętajmy również, że zbyt twarde szczoteczki mogą wpływać na ścieranie szkliwa.
Zmianę szczoteczki najlepiej dopasować do własnych preferencji, ale jednej nie powinno się używać dłużej niż trzy miesiące, choć możliwe jest zmienianie jej nawet trzy razy w miesiącu.
Samo szczotkowanie zębów nie wystarcza. Kolejnym krokiem, który warto wykonywać, by w prawidłowy sposób dbać o uzębienie, jest nitkowanie. Służą do tego odpowiednie nici dentystyczne, które można znaleźć choćby w drogeriach. Chodzi o to, by dokładnie oczyścić przestrzenie między zębami, ponieważ tam gromadzą się resztki jedzenia. Samą czynność nitkowania można wykonywać zarówno przed, jak i po szczotkowaniu. Ważne, by za każdym razem używać czystej części nici.
Inną, ale równie ważną czynnością, jest płukanie jamy ustnej. W tym celu stosuje się odpowiednie płyny, które nie tylko pomogą w zupełności ją oczyścić, ale także przywracają w niej odpowiednie pH.
2. Szczególna pielęgnacja
Przez specjalną higienę zębów należy rozumieć zadbanie o nie także od wewnątrz. Cały wachlarz czynności pielęgnacyjnych opisany powyżej jest niezwykle istotny, ale jeśli nie zadbamy o dostarczenie organizmowi niezbędnych składników mineralnych, możemy nie osiągnąć pożądanego efektu.
Pamiętając o tym, że wapń to główny budulec zębów, należy starać się, by codzienna dieta była bogata w ten składnik mineralny. Dzięki temu oprócz dbania o uzębienie od zewnątrz, które z pewnością przyczynia się do zachowania pięknego uśmiechu, wzmocnimy je od środka. Kwestia ta wydaje się niezwykle istotna, ponieważ okazuje się, że większość Polaków dostarcza jedynie połowy dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń. Zatem, aby mieć pewność, że jego poziom w naszym organizmie utrzymuje się na prawidłowym poziomie, zastosujmy odpowiednią suplementację.
3. Dieta to dbanie o zęby od środka
Produkty, które zaleca się spożywać w celu dostarczenia odpowiedniej ilości wapnia do organizmu, to przede wszystkim te nabiałowe. Szklanka mleka, posiłek z jogurtem naturalnym czy owocowym, kefirem czy też maślanką powinien często gościć na naszym stole. Jednak produkty te nie zapewnią całkowitego zapotrzebowania organizmu na wapń.
Mimo iż wyróżnia się też inne produkty bogate w ten pierwiastek, jak choćby fasolę czy orzechy, to zawarty w nich wapń zbyt słabo wchłania się do organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie suplementu diety. Zaleca się go nie tylko tym, którzy cierpią na nietolerancję laktozy lub problemy trawienne, ale także osobom cieszącym się pełnym zdrowiem, ponieważ sposób ten nie jest wcale gorszy od przyjmowania wapnia z produktów naturalnych.
4. Regularnie kontroluj swój stan zdrowia
Wszystkie zabiegi wymienione powyżej przyczyniają się do utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu. Niemniej jednak warto również regularnie odwiedzać specjalistę, by upewnić się, że wszystko robimy prawidłowo, a nasze zęby są w pełni zdrowe.
Dwa razy w roku zaleca się wizytę u stomatologa, który wykona profesjonalny przegląd zębów. Jest to świetna okazja do rozmowy o tym, jak jeszcze można zadbać o swoje uzębienie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.