Trwa ładowanie...

Zamrażanie komórek jajowych szansą na macierzyństwo

Temat niepłodności to coraz powszechniejszy problem dla par starających się w Polsce o potomstwo. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju bezskutecznie o dziecko stara prawie 2,5 miliona Polaków, czyli 15-20% procent par. Źródeł tego problemu jest wiele. Jednym z nich jest zbyt późne decydowanie się na potomstwo. Obecnie w przeważającej większości decydują się na nie kobiety po 30. roku życia, choć zdarzają się też te, które ukończyły 40. Czy w tym wieku mają jeszcze szansę na urodzenie maleństwa?

spis treści

1. Późna decyzja o dziecku

Według statystyk, po 32. roku życia kobieta ma 80% szans na zajście w ciążę, jednak im jest starsza, tym te szanse maleją. Pomimo tego, coraz więcej kobiet rodzi pierwsze dziecko po ukończeniu 35 lat. Skąd taka decyzja? Dzisiejsze kobiety stawiają przede wszystkim na swój rozwój. Studiują, robią karierę, chcą żyć aktywnie i przekonują, że robią to, aby zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy byt. Kobieta kończy 30, potem 35 lat i w końcu nachodzi ją myśl o dziecku. Dla wielu może to być myślenie egoistyczne, dla innych to świadome macierzyństwo. Faktem jest jednak, że gdy przyszła mama napotka na drodze problemy z poczęciem dziecka, współczesna medycyna jest w stanie dać jej szanse na późne macierzyństwo.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Zamrażanie komórek jajowych

„W Polsce w 2010 roku wykonano 348 zabiegów z komórek dawczyń, ze średnią skutecznością 43%, w 2011 roku było to już 661 zabiegów ze skutecznością 37,6%. Z każdym rokiem rośnie także liczba dawczyń komórek jajowych, np. w 1992 roku w Wielkiej Brytanii było ich 451, zaś w 2010 roku już 1258 kobiet. Według statystyk kobiety po 45. roku życia znacznie częściej rodzą dzieci dzięki adopcji komórek jajowych niż w wyniku użycia własnych oocytów” mówi dr n. med. specjalista ginekolog-położnik Łukasz Sroka.

2. Medycyna a późne macierzyństwo

Nie każda z nas zdaje sobie sprawę, że w chwili narodzin posiadamy określoną liczbą jajeczek gotowych do zapłodnienia. Im jesteśmy starsze, tym jest ich mniej. Według ostatnich badań kobieta, która ukończyła 30 lat, ma tylko 12% zdrowych jajeczek, a kobieta 40-letnia tylko 3%. Jak wobec takich statystyk może pomóc medycyna? Proponuje leczenie hormonalne, zapłodnienie pozaustrojowe, ale także zamrażanie komórek jajowych.

3. Zamrożenie komórek jajowych szansą na macierzyństwo

Zamrożenie komórek jajowych to w większości rozwiązanie dla par, które pragną mieć w przyszłości dziecko, jednak w tym momencie nie mogą sobie na nie pozwolić z różnych względów. Sam proces wyjaśnia dr n. med. specjalista ginekolog-położnik Łukasz Sroka: „Pobrane komórki jajowe pacjentki są zamrażane i odpowiednio przechowywane, a następnie, w odpowiednim czasie, rozmrażane i przygotowane do zapłodnienia metodą in vitro, zgodnie z procedurą zabiegu”.

Komórki jajowe pobierane są od kobiety i zamrażane w prawie -200 stopniach °C. Pozwala to na ich bezterminowe przechowywanie i użycie w dowolnym dla pacjentki momencie. Kiedy odpowiedni czas nadejdzie, organizm kobiety zostaje przygotowywany na zapłodnienie. „Pacjentka w ramach leczenia przyjmuje doustne leki hormonalne, mające przygotować błonę śluzową macicy. Następnie rozmrożone komórki jajowe zostają zapłodnione przy użyciu plemników metodą in vitro, a po 2-3 dobach wprowadzone do macicy pacjentki” – tłumaczy Sroka.

4. Nadzieja dla niepłodnych par

Zamrażanie komórek jajowych możliwe jest także u par, w których u obojga partnerów zdiagnozowano niepłodność lub gdy jeden z partnerów na nią cierpi. Rozwiązaniem dla nich jest wykorzystanie nasienia lub komórki jajowej anonimowego dawcy. Najczęściej anonimowymi dawczyniami zostają kobiety, które poddały się zabiegowi in vitro ze względu na niepłodność partnera. Pobrane od nich komórki decydują się przekazać innym kobietom, u których leczenie nie przynosi rezultatów.

Zamrożenie komórek jajowych jest więc nie tylko nadzieją dla kobiet, które chcą urodzić dziecko, zbliżając się do 40 lat, ale też dla tych, które pomimo choroby lub przedwczesnej menopauzy chcą zostać matkami. To też nadzieja na potomstwo dla tych, którym niepłodność odebrała szanse na naturalne poczęcie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza