Trwa ładowanie...

Zespół kolarzy-cukrzyków bierze udział w Dubai Tour

Podczas wyścigu kolarskiego Dubai Tour w tym tygodniu, wśród zespołów mknących ulicami będzie jedna szczególna grupa kolarzy, niosąca wiadomość dającą nadzieję wielu cukrzykom mieszkającym w tym kraju i na świecie. Zespół Novo Nordisk po raz trzeci występuje w Dubai Tour, który zaczyna się w Marina Club 181 - kilometrowym etapem otwierającym.

Zespół Novo Nordisk to pierwsza w historii profesjonalna drużyna kolarska cukrzyków. Stworzenie zespołu kolarskiego składającego się wyłącznie z cukrzyków to pomysł współzałożyciela, Phila Southerlanda, który przez całe życie zmaga się z cukrzycą. Jak większość sportowców z jego zespołu, Southerland urodził się z cukrzycą typu 1.

Southerland pragnie, aby zespół kolarzy stanowił inspirację dla osób chorych na cukrzycę typu 2, a także dla zdrowych osób, ponieważ jazda na rowerze zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby. Cukrzyca typu 2 to choroba powodowana najczęściej brakiem aktywności fizycznej i niewłaściwym trybem życia.

Cukrzyca to jedne z najczęściej występujących w naszych czasach schorzeń, uznawane już za chorobę cywilizacyjną. Jest to niezwykle niebezpieczna choroba, na leczenie której w Polsce wydaje się przeszło 6 mld złotych rocznie.

Drużyna kolarska Novo Nordisk składa się w całości z osób chorych na cukrzycę, co nie przeszkadza im w mierzeniu się z profesjonalnymi kolarzami
Drużyna kolarska Novo Nordisk składa się w całości z osób chorych na cukrzycę, co nie przeszkadza im w mierzeniu się z profesjonalnymi kolarzami (123RF)

David Lozano, kolarz pochodzący z Hiszpanii jest z zespołem już od pięciu lat. Na wstąpienie do drużyny i wzięcie udziału w wyścigu zdecydował się po tym, jak zdiagnozowano u niego cukrzycę.

"Na początku byłem zdołowany, ponieważ nie chciałem być chory, tak jak mój ojciec. Teraz jednak jestem w Dubaju i ścigam się z najlepszymi kolarzami na świecie. Nasza drużyna jest silna, tak na rowerze, jak i poza sportem" - mówi Lozano.

Według Lozano, sama diagnoza nie jest jeszcze wyrokiem śmierci. "Wiadomość o tym, że masz cukrzycę jest szokiem, ale nie oznacza to, że masz przestać walczyć o to, co chcesz robić." Udział drużyny Novo Nordisk w wyścigu Dubai Tour zbiega się z badaniami na temat występowania cukrzycy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych [10 zdjęć]

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien

zobacz galerię

Według Światowej Organizacji Zdrowia, pięć milionów ludzi umiera każdego roku w wyniku cukrzycy i jej powikłań. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 to otyłość, nadciśnienie, brak aktywności fizycznej, wiek, nieodpowiednia dieta oraz nałóg nikotynowy.

Drużyna Novo Nordisk bierze udział w wyścigach po krajach całej Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji oraz, po raz pierwszy, Nowej Zelandii. Ich celem jest dawanie nadziei osobom chorym na cukrzycę. Fitzalan Crowe, który pracował z drużyną w Dubaju powiedział: "Phil pokazał, że cukrzyca nie musi stać na drodze do spełnienia ambicji. Phil nie tylko stawił czoła poważnej chorobie, ale przy tym spełnił swoje marzenie zostania profesjonalnym kolarzem."

Koniecznie przeczytaj

"Jego zdolność do przejęcia władzy nad własnym organizmem w młodym wieku dała mu pomysł na rozwinięcie się, co może stanowić inspirację dla innych osób chorych na cukrzycę. Według Phila, chorobę można okiełznać poprzez uprawianie sportu i regularną aktywność fizyczną" - mówi Crowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza