Zespół kolarzy-cukrzyków bierze udział w Dubai Tour

Podczas wyścigu kolarskiego Dubai Tour w tym tygodniu, wśród zespołów mknących ulicami będzie jedna szczególna grupa kolarzy, niosąca wiadomość dającą nadzieję wielu cukrzykom mieszkającym w tym kraju i na świecie. Zespół Novo Nordisk po raz trzeci występuje w Dubai Tour, który zaczyna się w Marina Club 181 - kilometrowym etapem otwierającym.

Zespół Novo Nordisk to pierwsza w historii profesjonalna drużyna kolarska cukrzyków. Stworzenie zespołu kolarskiego składającego się wyłącznie z cukrzyków to pomysł współzałożyciela, Phila Southerlanda, który przez całe życie zmaga się z cukrzycą. Jak większość sportowców z jego zespołu, Southerland urodził się z cukrzycą typu 1.

Southerland pragnie, aby zespół kolarzy stanowił inspirację dla osób chorych na cukrzycę typu 2, a także dla zdrowych osób, ponieważ jazda na rowerze zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby. Cukrzyca typu 2 to choroba powodowana najczęściej brakiem aktywności fizycznej i niewłaściwym trybem życia.

Cukrzyca to jedne z najczęściej występujących w naszych czasach schorzeń, uznawane już za chorobę cywilizacyjną. Jest to niezwykle niebezpieczna choroba, na leczenie której w Polsce wydaje się przeszło 6 mld złotych rocznie.

David Lozano, kolarz pochodzący z Hiszpanii jest z zespołem już od pięciu lat. Na wstąpienie do drużyny i wzięcie udziału w wyścigu zdecydował się po tym, jak zdiagnozowano u niego cukrzycę.

"Na początku byłem zdołowany, ponieważ nie chciałem być chory, tak jak mój ojciec. Teraz jednak jestem w Dubaju i ścigam się z najlepszymi kolarzami na świecie. Nasza drużyna jest silna, tak na rowerze, jak i poza sportem" - mówi Lozano.

Według Lozano, sama diagnoza nie jest jeszcze wyrokiem śmierci. "Wiadomość o tym, że masz cukrzycę jest szokiem, ale nie oznacza to, że masz przestać walczyć o to, co chcesz robić." Udział drużyny Novo Nordisk w wyścigu Dubai Tour zbiega się z badaniami na temat występowania cukrzycy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien on regularnie badać poziom cukru we krwi, nerki,...

Według Światowej Organizacji Zdrowia, pięć milionów ludzi umiera każdego roku w wyniku cukrzycy i jej powikłań. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 to otyłość, nadciśnienie, brak aktywności fizycznej, wiek, nieodpowiednia dieta oraz nałóg nikotynowy.

Drużyna Novo Nordisk bierze udział w wyścigach po krajach całej Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji oraz, po raz pierwszy, Nowej Zelandii. Ich celem jest dawanie nadziei osobom chorym na cukrzycę. Fitzalan Crowe, który pracował z drużyną w Dubaju powiedział: "Phil pokazał, że cukrzyca nie musi stać na drodze do spełnienia ambicji. Phil nie tylko stawił czoła poważnej chorobie, ale przy tym spełnił swoje marzenie zostania profesjonalnym kolarzem."

"Jego zdolność do przejęcia władzy nad własnym organizmem w młodym wieku dała mu pomysł na rozwinięcie się, co może stanowić inspirację dla innych osób chorych na cukrzycę. Według Phila, chorobę można okiełznać poprzez uprawianie sportu i regularną aktywność fizyczną" - mówi Crowe.

Rafał Szewczyk, 9 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • thenational.ae

Sport i urazy

Komentarze
Artykuły Newsy - sport i urazy
Ciąża i dziecko

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Internal Medicine udowodnili, że zwiększone spożycie błonnika pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów. W testach wzięło udział 240 osób podzielonych (...) bakterie wspierają przemieszczanie się tych zawartych w jelitach. Ich przyjmowanie...

Zboża

Kuskus i bulgur - właściwości zdrowotne kasz

Kuskus i bulgur - właściwości zdrowotne kasz

. B9), który znajduje się w bulgurze, zmniejsza napięcia nerwowe. Natomiast magnez bierze udział w transporcie glukozy do mózgu. Sprawdź również: Hamburgery, lody z budki, publiczne baseny. Dlaczego latem są najgroźniejsze? ...

Właściwości ziół

Traganek błoniasty - źródło zdrowia

Traganek błoniasty - źródło zdrowia

na zwiększenie wydolności organizmu, dzięki czemu jest cennym źródłem energii. Istotne jest to, że bierze udział w syntezie białek, a to z kolei przyczynia (...) najlepiej sprawdza się w profilaktyce lub zmniejszeniu...

Poród rodzinny

Poród w obecności osoby bliskiej

Poród w obecności osoby bliskiej

Osoby biorące udział w porodzie rodzinnym powinny zostać do tego odpowiednio przygotowane, inaczej mogą tylko utrudniać pracę położnej i całego zespołu medycznego.

Herbata

5 zalet masala czaj

5 zalet masala czaj

o udział w badaniu 60 osób z cukrzycą typu 2: 30 mężczyzn i 30 kobiet w wieku pomiędzy 52 a 63 rokiem życia. Uczestników podzielono na 6 grup. Osoby z 1, 2 (...) są za wchłanianie glukozy do krwi. Szczególnie ważne jest to dla cukrzyków....

Insulina - rodzaje, podawanie, przechowywanie

Zastosowanie insuliny (WIDEO)

Zastosowanie insuliny (WIDEO) Odtwórz wideo

Cukrzyca jest niestety chorobą postępującą, chociaż przy odpowiednim leczeniu można jej postępy zatrzymać. Leczenie cukrzycy typu 2 początkowo leczy (...) została odkryta w 1921 roku i od tamtej pory całkowicie zmieniła życie milionów...