Trwa ładowanie...

Zmiany w receptach dopiero od lipca. Trwa chaos i pomyłki pacjentów

 Paula Jakubasik
10.05.2024 19:46
MZ przesuwa termin zapowiadanych zmian. Wejdą w życie w lipcu
MZ przesuwa termin zapowiadanych zmian. Wejdą w życie w lipcu (Getty Images / East News)

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przedłużeniu okresu przejściowego, w ramach którego lekarze mogą wystawiać e-recepty roczne według dwóch schematów dawkowania - starego i nowego. Termin upływu tego okresu został wyznaczony na 30 czerwca 2024 roku, pierwotnie planowano zakończenie na 8 maja.

spis treści

1. Ministerstwo zmieniło zdanie

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), komentując decyzję Ministerstwa Zdrowia o przesunięciu terminu okresu przejściowego, wyraziła zadowolenie z tej informacji, choć nie w pełni.

"Informacja ta zadowala nas, ale tylko częściowo. Przesunięcie terminu o dwa miesiące jednoznacznie rozumiemy, jako danie sobie czasu na poprawę rozporządzenia w zakresie 'dawkomatu', jak i wypracowanie jasnych, przejrzystych zasad refundacji leków, które w obecnym kształcie stanowią ogromny problem" - czytamy wypowiedź Bożeny Janickiej w Komunikacie Prasowym PPOZ.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Okres przejściowy miał pierwotnie zakończyć się 8 maja, w tym czasie lekarze mieli możliwość wystawiania tzw. recept rocznych, obowiązujących co najmniej przez 120 dni, w dwóch schematach dawkowania: tradycyjnym oraz nowym, opartym na systemie informatycznym P1, który oblicza ilość leku przeznaczonego do wydania pacjentowi w aptece.

Wydłużenie okresu przejściowego może być związane z projektem nowelizacji rozporządzenia, który został przekazany do konsultacji publicznych 6 maja.

Według nowych przepisów w przypadku, gdy sposób dawkowania leku nie jest oznaczony na recepcie lub jest nieczytelny, farmaceuta będzie uprawniony do wydania leku w ilości odpowiadającej czterem najmniejszym opakowaniom lub ustalić dawkowanie na podstawie wiedzy fachowej.

Ministerstwo informuje, że nowe przepisy będą wymagały modyfikacji algorytmów, co z kolei będzie wiązało się z koniecznością zmian w systemie informatycznym P1. Dlatego też podjęto decyzję o wydłużeniu okresu przejściowego.

2. Lipiec będzie decydujący

"Od 1 lipca 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane przez ich dostawców do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany dostosowania się do tych wymagań" – czytamy w komunikacie MZ.

To dobra wiadomość dla lekarzy, którzy otrzymali więcej czasu na przygotowanie się do działania nowego "dawkomatu". Istotne jest zwłaszcza zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu w dawkowaniu leków.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze