"Administracyjny bubel". Zmiana ma wejść w życie 1 lipca
Przepisy dotyczące nowego sposobu wystawiania recept wejdą w życie 1 lipca. Eksperci są zaniepokojeni i kolejny raz apelują do Ministerstwa Zdrowia o wycofanie się z tzw. dawkomatów. Lekarze z Porozumienia Rezydentów alarmują, że zmiana "potencjalnie może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet na życiu pacjenta".
1. Nowe przepisy w sprawie recept od 1 lipca
Ministerstwo Zdrowia wydłużyło okres przejściowy dla realizacji recept rocznych już po raz trzeci. Początkowo nowy system wystawiania recept miał zostać wdrożony 1 kwietnia, następnie 9 maja. Aktualnie okres przejściowy, tj. możliwość wystawiania recept w dwóch schematach, będzie trwał do 30 czerwca.
System informatyczny P1, który oblicza ilość leku, jaką należy wydać pacjentowi w aptece, nie wzbudza entuzjazmu wielu ekspertów. Pisaliśmy niedawno, że lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) apelowali do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o zniesienie nowych przepisów.
Temat nadchodzących zmian poruszyli także eksperci Porozumienia Rezydentów OZZL. W serwisie X opublikowali wpis, w którym komentują nowe przepisy dotyczące recept rocznych i tzw. dawkomatów.
"Od 1 lipca, zamiast przekazywać pacjentom informacje dotyczące dawkowania w sposób intuicyjny - krople, tabletki, wziewy - na skutek decyzji Ministerstwa Zdrowia lekarze będą musieli przekazywać informacje o dawkach leków wyrażone w mililitrach" - piszą.
2. "Absurdalna zmiana" i "administracyjny bubel"
"Na przykład, zamiast zalecać '3 krople do każdego oka dwa razy dziennie', konieczne będzie zastosowanie dawki '0,06 ml leku do każdego oka dwa razy dziennie'. Zapis ten z oczywistych powodów jest mało czytelny i będzie wielokrotnie prowadził do błędnego przyjmowania leku przez pacjenta, co potencjalnie może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet na życiu pacjenta" - czytamy. Wpis został okraszony grafiką z ironicznym podpisem "Wodę w wino? Z Ministerstwem Zdrowia zamienisz tabletki na mililitry".
Zmiany w zapisie dawek 💊💧
— Porozumienie Rezydentów OZZL (@Rezydenci) May 16, 2024
📣 Od 1 lipca, zamiast przekazywać pacjentom informacje dotyczące dawkowania w sposób intuicyjny - krople, tabletki, wziewy - na skutek decyzji Ministerstwa Zdrowia lekarze będą musieli przekazywać informacje o dawkach leków wyrażone w mililitrach.
Na… pic.twitter.com/zJN09PG2VP
Eksperci alarmują, że nowy program może niewłaściwie obliczać dawki, dodatkowo "wyrzuca losowe wręcz błędy". Lekarze uważają również, że zmiany mogą skutkować wydłużeniem biurokracji w gabinecie lekarskim i nie mają nic wspólnego z dobrem pacjenta.
"Absurdalna zmiana prawa to nie tylko kolejny administracyjny bubel, ale realne zagrożenie dla pacjentów, którzy mogą pozostać bez leków stałych lub dawkować je w sposób nieprawidłowy. Kto za to odpowie - lekarz? Farmaceuta? Komputer? Tego nie wiemy, ale wiemy, że w całym tym procesie nikt nie pomyślał o dobru pacjenta" - piszę eksperci Porozumienia Rezydentów OZZ.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.